Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Dizertační práce na internetu

 |  5. 12. 1998
 |  Vesmír 77, 705, 1998/12

Současná praxe, kdy mladý badatel výsledky své práce, které sepsal na počítači, vytiskne v několika kopiích a posléze uloží v knihovně, je obskurní nikoli proto, že by to nebyla řádná knihovna, ale proto, že je špatně dostupná, jestliže se nacházíte v jiném místě. Zbytečné náklady zatěžující často ještě kapsu chudého doktoranda už není třeba připomínat. V sousedním Německu musel adept na titul doktorskou práci ještě vydat knižně (zpravidla vlastním nákladem). Ročně se to týká okolo 20 000 prací, a tak nepřekvapuje, že univerzitní knihovny a pět vědeckých společností v Německu spolupracují na vytvoření programů k obhospodařování elektronického archivu dizertačních prací. Další informace o projektu jsou na webovské stránce www.educat.hu-berlin.de/.

Snadná dostupnost doktorské práce na internetu by mohla také ukončit nešvar, kdy školitel (odměnou za své „školení“) bývá doktorandy připsán na časopisecky publikovanou část dizertační práce.

Nature 395, 736, 1998

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...