Unavené kočky
| 5. 7. 1997 | Vesmír 76, 415, 1997/7
je název krátkého redakčního komentáře ve Science 276 k článku na str. 1265 téhož letošního čísla. Uvádí se jím objev „únavového“ působku, který se hromadí v jistých částech mozku u koček, jimž je zabráněno spát (experimentátor je hladí a hraje si s nimi). Je to ribonukleotid adenosin, sloučenina 6-aminopurinu s cukrem ribózou. Adenosin během spánku zase z mozku zmizí. Asi sotva to bude prášek na spaní – už teď je adenosin mezi léky dostupnými na trhu a používá se k léčbě některých poruch srdečního rytmu. Jeho vedlejším účinkem může být zpomalení činnosti srdce a jiné poruchy.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.