Operace srdce za chodu
| 5. 8. 1996Na celém světě se ročně provede okolo 600 000 operací, jimž se v lékařském slangu říká koronární bypass. Jde o přemostění zúžené cévy. Dosud se tyto operace prováděly na “klidném″ srdci – tlukoucí srdce je pro chirurga příliš velkou překážkou pro přesnou práci. Srdce je tedy dočasně “vypnuto″ a naplněno vychlazenou tekutinou obsahující sodík a pacient je připojen na umělý krevní oběh. Obě opatření nejsou bez problémů a pacient po operaci musí zůstat v nemocnici průměrně 7 dní.
Skupina chirurgů vedená Corneliem Borstem z Utrechtské univerzity přišla se slibným systémem výmluvného názvu Octopus (chobotnice). Tato metoda znehybňuje pouze tu část srdce, kde chirurg operuje. Skupina dosud vyzkoušela nový postup na 23 pacientech. Nemocnici opouštěli v průměru po 4 dnech, někteří z nich se vrátili ke své práci po třech týdnech. V Holandsku stojí den pobytu v nemocnici kolem 18 000 Kč, připojení na mimotělní oběh kolem 25 000 Kč.
Nová metoda nemusí být vhodná u komplikovaných přemostění, avšak žádný postup nebývá univerzální. (New Sci. 1996, No. 2033, str. 20)