Zinkové prsty a léčba aidsu
| 5. 2. 1996 | Vesmír 75, 115, 1996/2
Řadu let je zřejmé, že dosavadní antivirové léky v léčbě aidsu nemají velkou šanci. Hlavní cesta řešení problému aidsu je manipulace nukleových kyselin viru. „Antisens“ nukleové kyseliny je proto stále předmětem zájmu. Nyní se však ukázalo, že je možno eradikovat také HIV-1 pouzdrové (nukleokapsidové) vazebné proteiny. Jeden z jejich motivů – zinkové prsty – sloužil autorům k návrhu látek ke konstrukci netoxických disulfidových sloučenin, které tyto zinkové prsty blokují (Science 270, 1194, 1995).
Disulfidové benzamidové sloučeniny tak snad přece jen poskytnou naději. Vesmír o tom chystá větší článek.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...