Zinkové prsty a léčba aidsu
| 5. 2. 1996 | Vesmír 75, 115, 1996/2
Řadu let je zřejmé, že dosavadní antivirové léky v léčbě aidsu nemají velkou šanci. Hlavní cesta řešení problému aidsu je manipulace nukleových kyselin viru. „Antisens“ nukleové kyseliny je proto stále předmětem zájmu. Nyní se však ukázalo, že je možno eradikovat také HIV-1 pouzdrové (nukleokapsidové) vazebné proteiny. Jeden z jejich motivů – zinkové prsty – sloužil autorům k návrhu látek ke konstrukci netoxických disulfidových sloučenin, které tyto zinkové prsty blokují (Science 270, 1194, 1995).
Disulfidové benzamidové sloučeniny tak snad přece jen poskytnou naději. Vesmír o tom chystá větší článek.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.