Bakterie se může nakazit – a je to špatně
| 5. 11. 1996 | Vesmír 75, 657, 1996/11
Zatím jsme si mysleli, že bakteriofágy (z ř. bakterion – tyčinka, fagein – jíst, požírat) jsou pro lidi dobré: požírají bakterie, které nám vyvolávají nemoci.
Na nás na všechny číhá bacil cholery. Když se bacil cholery nakazí bakteriofágem – virem CTX-fí, začne produkovat toxin, který vyvolává smrtelné průjmy. Bacily cholery žijí mezi námi. Když se tím svým bakteriofágem-virem nakazí, začnou nás hubit. Co proti tomu dělat? Převařovat podezřelou vodu, důkladně omývat ovoce a zeleninu, v létě nejíst zmrzlinu a žloutkové krémy... I když to nebude cholera (která v jihovýchodní Asii v posledních letech napadla několik set tisíc lidských obětí), ochráníme se tak před naší běžnější infekcí, salmonelózou.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.