Kdo byl kdo v našich dějinách ve 20. století
Encyklopedie podává zajímavým způsobem přehledné informace o 1200 významných českých a slovenských osobnostech z různých oblastí společenského života. Krátké eseje seznamují se základními životopisnými údaji, dílem a činností. O dalších více než 2000 osobnostech se dozvíme základní data.
Práce s encyklopedií vyžaduje znalosti programu Windows (práci s okny, zavírání souboru apod.) na základní úrovni, která dnes již patří k znalostem běžného uživatele počítačové techniky. Po volbě jména se zobrazí základní text, v kterém jsou zvýrazněné odkazy na osoby, o nichž si odklepnutím můžeme vyvolat další informace. Pomocí ikon si lze vybrat fotografii osobnosti, popřípadě vyobrazení některého díla, ukázku podpisu nebo vlastnoručního zápisu. V mnoha případech si můžeme poslechnout ukázku vážné či populární hudby, nebo část politického projevu a podívat se na videoukázku.
Výběr některých zařazených osob bude vždy předmětem diskuse. Omezený rozsah neumožnil, aby byl soubor vyčerpávající, a názory na význam některých zařazených či nezařazených se jistě budou lišit. Nacházíme zde spíše jména prověřená časem než účastníky současného dění. Většinu nejdůležitějších a nejznámějších osobností našich nejmladších dějin zde však nalezneme. Esejistické zpracování encyklopedických hesel je určitě čtivější, neboť umožňuje uvádět i dokreslující podrobnosti. Nese s sebou však určité nebezpečí – autoři některých hesel uvádějí své vlastní hodnocení dané osobnosti, s kterým uživatel nemusí vždy souhlasit. Grafické zpracování je účelně řešené, technika dobře zvládnutá – tuto stránku kladně hodnotí i počítačový časopis Chip (v červenci 1996 ji zvolil za Chip tip).
Velmi příjemná je okolnost, že si uživatel může jednotlivá hesla doplňovat poznámkami a vybranou část textu dokonce vytisknout. Program umožnuje vícenásobné vyhledávání podle různých kategorií (architektura, armáda a policie, církev, divadlo a film, hudba, literatura, podnikání, politika, sdělovací prostředky, sport, výtvarné umění, věda a technika). Vítaným doplňkem jsou systematické přehledy. Možná, že se mohlo najít více témat, která by nevyžadovala tak velkou kapacitu a podala ucelené informace, např. seznam našich úspěšných olympioniků.
Encyklopedie ve formě CD-ROM je vhodná i pro školy a pro studenty, které tento způsob podání informací láká k „listování“.