Cena za tloušťku
| 5. 1. 1996 | Vesmír 75, 53, 1996/1
Drobní ptáci zvyšují v zimě své tukové zásoby jako pojistku proti nepředvídanému nedostatku potravy. Pozorování v přírodě však ukazují, že ptáci často vytvářejí menší zásoby, než se očekává, což naznačuje, že se za tloušťku něčím platí. Může to být třeba snížená schopnost manévrovat (a tedy vyšší pravděpodobnost být uloven).
V Anglii je hlavním nepřítelem sýkory koňadry (Parus major) krahujec obecný. Ten byl v pozdních 50. letech ve východní a střední Anglii tak silně decimován organochlorovými pesticidy, že se zde v 60. letech vůbec nevyskytoval. Díky omezení pesticidů však tuto oblast postupně začal znovu kolonizovat. To umožnilo pozorovat a potvrdit uvedený vztah mezi tloušťkou a pravděpodobností být uloven.
Nature 377, 621–623, 1995
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Ivan Boháček
Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...