ze starších ročníků Vesmíru
5. 5. 1995Caries zubů u opic
Je velmi zajímavo zvěděti, zdali je caries u zubů následkem nepřirozené výživy u civilisovaného člověka a domácích jeho živočichů, či zda-li se objevuje také u zvířat ve stavu divokém žijících. Colyer podává o této otázce statistiku týkající se t. zv. opic starého světa, cercopitheků omnivorních (všežroutů) a semnopitheků (býložravých). Statistika se týká 419 cercopitheků žijících divoce. Šestnáct opic vykazovalo dohromady 60 zkažených zubů. Z 373 divoce žijících semnopitheků jenom dva jedinci měli zkažené zuby. Ze 373 v zajetí žijících cercopitheků 42 opic mělo celkem 118 zkažených zubů, ze 30 semnopitheků v zajetí žijících ani jedna. V celku u opic divoce žijících 2 % mají zkažené zuby, u opic žijících v zajetí 10 %. Ale bylo lze stanoviti, že caries zubů u opic divoce žijících má svůj původ v nějakém poranění a týká se hlavně řezáků, kdežto u opic v zajetí držených se jeví jenom na korunce zubů třenovních a stoliček. Mimo to lze stanoviti u opic mnohé nepravidelnosti vývojové na zubech.Vesmír III, 124, 1925/5
Mrázekia
Roku 1916 Légr a Hesse pojmenovali na počest nedávno zesnulého prof. Mrázka tímto jménem rod Microspodií. V poslední monografii této skupiny cizopasných prvoků americký badatel Kudo popisuje sedm druhů tohoto rodu. Žijí buďto v larvách komárů nebo much, vodních berušek, anebo ve štětinatých červech. Z těch neobyčejně zajímavý je druh Mrazekia bacilliformis, jehož výtrusy jsou neobyčejně podobné svým zevním tvarem bakteriím, se kterými by mohly velmi snadno býti zaměněny.Vesmír III, 121, 1925/5
Insulin
[...] Než jest důležitou věcí, aby to, co se jako insulin prodává, bylo také opravdu přípravkem dokonalým. Proto jest vítati, že se známý dánský fysiolog prof. Dr. August Krogh*) ujal této věci a získal na své cestě do Ameriky právo přípravy tohoto důležitého léčiva.Ve slavnostním spise university kodaňské (Universitets Festkrift) na rok 1924 vyličuje prof. Krogh, že byl utvořen "Nordický fond insulinový", jenž založil pod jeho vedením své "Insulinové laboratorium", jež bude dodávati insulin za nejnižší ceny především skandinávským státům. To, co by laboratorium finančně vyzískalo, použije se k výzkumům chorob cukrovky a k podpoře cukrovkou chorých.
Laboratorium bude dodávati insulin nejen v tabletkách, ale také i ve sterilní tekutině, kterou bude možno podkožně vstřikovati.
Není bez zajímavosti, že v insulinové laboratoři kodaňské jsou zaměstnáni dva mladí muži (17- a 24letí), jeden jako pomocník, druhý jako mechanik, kteří byli tak těžce stiženi cukrovkou, že naprosto nemohli pracovati. Dnes však dík léčbě insulinem jsou v tak dokonalém tělesném stavu, že jsou oba prvotřídními pracovníky.
Vesmír III, 121, 1925/5