Léčba infarktem?
| 6. 12. 1995 | Vesmír 74, 709, 1995/12
Lidská nemoc zvaná hypertrofická obstrukční kardiomyopatie, čili se zbytnělým srdcem související porucha omezení průtoku krve srdcem, postiženého člověka zahubí. Kdyby se ale podařilo odstranit tu zbytnělou část srdce, snad by se zachránil. K tomu směřují pokusy na lidech, provedené na oddělení invazivní kardiologie v Royal Brompton Hospital v Londýně (The Lancet 346, 211, 1995). Člověk žasne, co vše etické komise dovolí. Ale vskutku se umělým navozením infarktu v postižené části srdce (injekcí koncentrovaného alkoholu do příslušné věnčité tepny) stav nemocných zlepší.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.