Papežův výbor pro biomedicínskou etiku
| 5. 7. 1994 | Vesmír 73, 413, 1994/7
Papež chce ustavit „Pontifikální akademii života“, která mu má radit v otázkách biomedicínské etiky. Jejím prezidentem bude Jérome Lejeune, ředitel výzkumu CNRS, bojovník proti potratům. Tomu bude radit jeden kněz a pět laiků. Akademie sama bude mít 70 vědců jmenovaných papežem. Podle Vatikánu její členové nemusejí být katolíci, musejí však být připraveni uznat, že „život začíná v okamžiku početí“, odpřisáhnout svoji podporu „právu na život“ a respektovat „katolický princip, který odsuzuje antikoncepci, potraty a eutanazii„.
Nature 368, 90, 1994
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Ivan Boháček
Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...