Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Neobvyklé soužití

 |  5. 4. 1994
 |  Vesmír 73, 235, 1994/4

V ekologii se tradičně staví do protikladu konkurence a koexistence druhů: druhy si podle této koncepce nemohou konkurovat a zároveň dlouhodobě společně žít na téže lokalitě. Dnes existuje už mnoho důkazů, že druhy si mohou konkurovat, aniž by došlo k vyloučení jednoho druhu druhým. Příkladem je vztah mezi sýkorou koňadrou (Parus major) a sýkorou modřinkou (Parus caeruleus) jak o dutiny vhodné k hnízdění, tak o potravu. Ani jeden druh však nepřevládne. Sýkora koňadra je totiž sice vzhledem k větší velikosti úspěšnější v šarvátkách o hnízdní dutiny, ale sýkora modřinka je zase vzhledem k menší velikosti úspěšnější v zužitkování potravy. V místech, kde je nedostatek dutin, tak převládne sýkora koňadra, zatímco jinde může sýkora modřinka při vyšších populačních hustotách redukovat reprodukční úspěch sýkory koňadry. Dlouhodobé soužití je tak realizováno asymetrií v konkurenčním vztahu.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí

O autorovi

David Storch

Prof. David Storch, Ph.D., vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Zabývá se makroekologií, biodiverzitou a ekologickou teorií. Působí na Přírodovědecké fakultě UK a v Centru pro teoretická studia (CTS), společném pracovišti UK a AV ČR, jehož byl v letech 2008–2018 ředitelem. Je editorem časopisů Ecology Letters a Global Ecology and Biogeography. Je členem Učené společnosti České republiky.
Storch David

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...