Kam se poděli všichni japonští vědci?
| 5. 11. 1994 | Vesmír 73, 655, 1994/11
Ačkoli se Japonci rádi chlubí svou „pracovní etikou“ a “kulturní homogenitou“, pravda je taková, že dnes, stejně jako v USA, začíná japonský výzkum churavět na těžký případ „nemoci rozvinutých zemí“. Její symptomy jsou důvěrně známé: začíná klesat počet uchazečů o univerzitní vědecká a technická studia. Brilantní absolventi prchají do pojišťoven, bank a kamkoli jinam, kde se jim nabízejí elegantně zařízené kanceláře a tučné příjmy.
A stejně, jako je tomu v USA, i Japonsko náhle potřebuje asijské studenty, kteří by zaplnili prázdné místo ve výzkumu. Loni téměř 40 % studentů v Japonsku pocházelo ze zámoří. (Science 7. 2. 1992, s. 676)
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Výchova a vzdělávání
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Ladislav Staroba
MUDr. Ladislav Staroba (*1929) vystudoval medicinu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V současné době je v důchodu.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.