Aktuální číslo:

2025/7

Téma měsíce:

Umění

Obálka čísla

Proč nemáme jíst třešně ze stromů podél silnic

aneb Malý příklad globalizace
 |  5. 8. 2000
 |  Vesmír 79, 432, 2000/8

Na otázku v nadpisu odpoví většina lidí trochu vyčítavě: „Proč se ptá na takovou samozřejmost? Přece jsou plné olova z výfukových plynů projíždějících aut.“

Je to sice správná odpověď, avšak pouze odpověď o bezprostřední příčině. Ne o příčinách skutečných. Musím se přiznat, že až do současnosti jsem žil v domnění, že přidávat tetraetylolovo do benzinu kvůli zvýšení oktanového čísla, je optimální řešení. Nasvědčovaly tomu i diskuse při zavádění bezolovnatého benzinu na bázi methylterc-butyletheru.

Jak to ale na počátku doopravdy bylo? Původně automobiloví výrobci uvažovali o dvou prostředcích proti klepání. Roku 1917 zjistil Ch. Kettering z výzkumného týmu General Motors, že vhodný prostředek je etylalkohol. O čtyři roky později však T. Midgely Jr. navrhl užití tetraetylolova. Olovo samo je sice neurotoxické, což se ví již více než 2000 let, a výjimkou není ani tetraetylolovo objevené v Německu roku 1854. Po několika letech výzkumů se nakonec v General Motors shodli v názoru, že nejvýhodnější proti klepání bude etanol. Mělo to však vážný háček. Užití etanolu se nedalo patentovat a zisky z jeho prodeje by nebyly tak vysoké. V roce 1923 se tedy rozjela výroba tetraetylolova u General Motors a u firmy DuPont, která tehdy kontrolovala 36 % akcií General Motors. Již rok nato vydala lékařská komise General Motors vysoce varovnou zprávu o tetraetylolovu. Studie Báňského úřadu (Bureau of Mines) však žádná zdravotní rizika v jeho používání neshledala.

A výsledek? Za celou dobu užívání (1923-1986) se vyrobilo 7 milionů tun tetraetylolova. A tak jen v USA bylo vystaveno 58 milionů dětí faktoru, který snižuje IQ a schopnost učení. Ani pro naše milovaná autíčka není tetraetylolovo právě optimální. Ukázalo se, že zvyšuje opotřebovávání motoru, což se potlačuje toxickým etylendibromidem.

V roce 1976 se tetraetylolovo začalo vyřazovat. Od té doby poklesla u lidí hladina olova v krvi o 75 %. To ovšem není šťastný konec celé historie. Rovněž methylterc-butylether v bezolovnatých benzinech je patentován. Má však jednu nemilou vlastnost. Pronikne­li do vody, byť i jen v nepatrném množství, stává se z ní odporná, nepoživatelná tekutina. V USA pronikl do podzemních vod. V Kalifornii je proto již jeho používání v benzinu zakázáno a dá se očekávat, že zákaz bude rozšířen i do dalších států unie.

Po 83 letech zřejmě konečně dojde na optimální prostředek - etanol. Sníží se zamoření olovem a vyčistí podzemní vody. Američtí farmáři očekávají zvýšené příjmy z prodeje kukuřičného etanolu. Výroba tetraetylolova a methylterc-butyletheru tím však nekončí. Oba prostředky jsou dál přidávány do benzinu v rozvojových zemích a ve východní Evropě.

Na závěr nezbývá než kousnout do vlastního hořkého chlebíčku. Je vyloučeno, aby naši zemědělci vytáhli do boje za benzin s etanolem. Smrdí grošem a tak nemohou podplácet. Naši ekologové brojí raději proti Temelínu. Tam si může povídat co kdo chce, většina veřejnosti vysoce náročné problematice stejně nerozumí. Všichni ale občas jezdíme autem a nikdo nechce přijít o reputaci, kdyby se, nedej bože, kvůli němu zdražil benzin třeba jen o deset haléřů.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí

O autorovi

Jiří Fischer

 

Doporučujeme

Najít své těžiště kontroly

Najít své těžiště kontroly uzamčeno

„Svobodu, nebo smrt je návod, jak vyhrát bitvu, ale zároveň recept na rozchod,“ říká bývalý hlavní armádní psychiatr Jan Vevera. Faktory, které...
Věstonická superstar

Věstonická superstar video

Soška tělnaté ženy z ústředního tábořiště lovců mamutů u dnešních Dolních Věstonic pod Pálavou je jistě nejznámějším archeologickým nálezem...
K čemu je umění?

K čemu je umění? uzamčeno

Petr Tureček  |  7. 7. 2025
Výstižná teorie lidské evoluce by měla nabídnout vysvětlení, proč trávíme tolik času zdánlivě zbytečnými činnostmi. Proč, jako například lvi,...