Priony
V článku o prionech jsme se dopustili chyby. V posledním odstavci na s. 551 jsme uvedli informaci opírající se o novinovou zprávu, kterou jsme nesprávně zachytili. Týkala se objevu C. J. Gibbse a M. G. Harringtona, který zlepšuje diagnostické možnosti u Creutzfeldtovy-Jakobovy nemoci (CJN). Čtenářům Vesmíru se za to omlouváme.
V posledním zářijovém čísle New England Journal of Medicine (Sept. 26, 1996) předem ohlašovaná práce vyšla a chceme proto naše sdělení opravit a doplnit. Novost objevu uvedených vědců a jejich spolupracovníků spočívá v tom, že se jim podařilo zařadit proteiny 130 a 131, které nacházeli v mozkomíšním moku (MM) pacientů s CJN, do rodiny mozkového proteinu 14-3-3. Jde o vývojově konzervativní neuronový protein, který asi hraje roli při udržení konformační stability jiných proteinů. K proteinu 14-3-3 připravili protilátky a vypracovali immunoassay, který poměrně jednoduchým způsobem zjišťuje přítomnost proteinu v MM. Postupně vyšetřili velký počet pacientů. Protein 14-3-3 našli v MM 68 z 71 (96 %) pacientů s CJN, ale pouze u 4 z 94 (4,2 %) pacientů s jinými typy demencí. Test však není úplně specifický. Falešně pozitivně reagovaly MM nemocných s virovým zánětem mozku a těch, kteří byli nedávno postiženi mozkovou mrtvicí. Pozitivní byly i nálezy u převážné většiny zvířat trpících prionovými chorobami, při téměř kompletní negativitě zdravých zvířat. Tyto nálezy umožňují předsmrtnou diagnostiku ať již lidských či zvířecích onemocnění způsobených priony.
Autoři se domnívají, že uvolnění proteinu 14-3-3 do MM je důsledkem rozsáhlé destrukce neuronů. Je-li tomu tak, pak jsou asi možnosti využití testu k vyhledávání postižených jedinců v inkubační době neomezené. První zkušenosti s experimentálně infikovanými šimpanzy již také napovídají, že prokazatelné množství proteinu 14-3-3 se v MM objevuje až v době prvých klinických příznaků či těsně předtím.