Nový tygr na světě
| 15. 2. 2007Tygr je úchvatná a zároveň největší kočkovitá šelma, která ve svém asijském areálu vytvořila řadu odlišných forem, považovaných systematiky za poddruhy (viz Vesmír, 82, 398, 2003/7). O tygra jávského (Panthera tigris sondaica), tygra balijského (P. t. balica) a tygra turanského (P. t. virgata) přišlo lidstvo vlastním přičiněním – a o to usilovněji by mělo bojovat za záchranu dalších poddruhů – tygra čínského (P. t. amoyensis), tygra indického (P. t. tigris), tygra indočínského (P. t. corbetti), tygra sibiřského (P. t. altaica) a tygra sumatránského (P. t. sumatrae). Všechny tyto poddruhy byly rozlišeny na základě tělesných rozměrů, délky i kresby srsti a lebečních znaků. Proto se s napětím očekávalo, jak dopadnou molekulární studie. Analýzy potvrdily svébytnost všech žijících poddruhů. Kromě toho studie ukázala, že svébytnou skupinu tvoří také indočínští tygři z Malajského poloostrova. Nový poddruh byl po ochranáři P. Jacksonovi nazván Panthera tigris jacksoni, česky mu můžeme říkat tygr malajský nebo tygr Jacksonův. Při oddělování poddruhu se zřejmě uplatnila šíje Kra (mezi Malajským poloostrovem a Zadní Indií). Ze studia mitochondriální DNA dále vyplývá, že tygr malajský, tygr indočínský a tygr sibiřský čili ussurijský jsou si blízce příbuzní. S nadsázkou bychom je mohli označit za indočínské tygry, z nichž jeden se vyskytuje v Malajsii, druhý v Zadní Indii (Indočíně) a třetí osídlil nejsevernější oblasti tygřího areálu, kde se zvětšil a zhoustla mu srst. Autoři zmíněné studie se též pokusili datovat předka všech dnešních poddruhů s výsledkem kolem 72 000–108 000 let, což je mnohem méně oproti levhartovi či jaguárovi. Asi před 73 500 lety došlo na Sumatře k obrovské sopečné erupci, o níž se předpokládá, že měla značný vliv jak na slony, tak na člověka, a tedy eventuálně i na tygry…
Pro nás je zajímavé, že poddruh tygra indočínského popsal r. 1968 náš vynikající zoolog Vratislav Mazák a o několik let později se postavil také na obranu svébytnosti tygra balijského, který byl považován některými zoology za formu totožnou s tygrem jávským. Nová molekulární studie tedy potvrdila oprávněnost popisu tygra indočínského, tygr malajský však Mazákovi podle ní unikl. K tygru balijskému se molekulární analýzy prozatím nevyjádřily, nicméně v tuto dobu by měl již být k dispozici materiál všech tří vyhubených forem, a tak se snad už brzy dozvíme kompletní molekulární verdikt ohledně všech tygrů (Shujin Luo v dopise). Tygry jihovýchodní Asie včetně vymřelého jávského a balijského se nyní zabývá také nová morfologická revize. Její závěry, s ohledem k řadě odlišností, povyšují tygra sumatránského a jávského dokonce na vlastní druhy (Panthera sumatrae a P. sondaica) a tygra balijského považují za svébytný, a tedy oprávněný poddruh tygra jávského (P. sondaica balica). Kromě toho nenašla tato nová práce žádné znatelné rozdíly mezi vzorkem tygrů z Indočíny a Malajsie, což je s ohledem k popisu nového tygra malajského poměrně překvapivý závěr a patrně bude ještě vyžadovat další cílený výzkum. Pokud pomineme počet svébytných forem tygrů, který se snad už brzy konečně ujasní díky molekulárním analýzám, pak můžeme plně docenit odborný cit Dr. Mazáka, jehož závěry platí i po třiceti letech.
Je ještě šance, že bude objeven další tygr?
![](/images/gallery/archiv/2007/2/novy-tygr-na-svete/page/s_2007_108_02.jpg)
Věnováno památce prof. Zdeňka Veselovského, jedinečného zoologa, učitele, popularizátora a velkého znalce i přítele zvířat.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [255,37 kB]
O autorovi
Jan Robovský
![Robovský Jan](/thumb/images/autori/r/s_robovsky_jan.jpg?w=150&h=150&ip=5)