70 let Výzkumného ústavu monitoringu a ochrany půdy, v.v.i.
7. 7. 2025V roce 2024 oslavil Výzkumný ústav monitoringu a ochrany půdy, v. v. i., (VÚMOP) 70 let od svého založení. VÚMOP je veřejnou výzkumnou organizací, zřízenou Ministerstvem zemědělství ČR a v současné době je jeho činnost zaměřena na využití a ochranu půdy, vody a krajiny. Ve své historii měla instituce i jiné priority, její vývoj byl relativně komplikovaný.
Dne 1. dubna 1954 vznikl Výzkumný ústav zemědělsko-lesnických meliorací (VÚZLM) na základě dohody mezi tehdejším Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem lesů a dřevařského průmyslu. V roce 1962 proběhly další organizační změny a rovněž došlo k přejmenování ústavu na Výzkumný ústav meliorací Zbraslav (VÚM). V té době ještě ústav nesídlil na současné adrese, do nové budovy v ulici Žabovřeská se přestěhoval až v roce 1969. V roce 1981 byl zásadně reorganizován. Spojila se problematika meliorací, pedologie a průzkumu půd a VÚM dostal nové jméno Výzkumný ústav pro zúrodnění zemědělských půd (VÚZZP). V této době dosáhl ústav velikostně svého maxima, pracovalo v něm 426 zaměstnanců. Mimo sídla na Zbraslavi měl dalších 15 venkovních pracovišť na celém území tehdejšího Československa. Další změny přišly v devadesátých letech. Ústav byl redukován, v roce 1991 přejmenován na Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) a stal se státní příspěvkovou organizací. V roce 2007 pak změnil statut organizace na veřejnou výzkumnou instituci. Od roku 2024 se jmenuje Výzkumný ústav monitoringu a ochrany půdy, v. v. i. Tato změna odráží současnou odbornou činnost instituce.
V současné době má 90 zaměstnanců, a kromě sídla na Zbraslavi další dvě pracoviště, jedno v Brně a druhé v Pardubicích. Odbornou náplní VÚMOP je výzkum v oblasti pedologie, hydrologie a managementu krajiny.
Za dobu svého trvání musel ústav reagovat na vývoj jednotlivých oborů a společenskou poptávku. Dříve patřil k jeho hlavním úkolům výzkum v oblasti hydromelioračních staveb, tedy odvodnění zemědělské půdy a závlahových soustav. V současné době se stěžejní činnost soustředí na využití a ochranu půdy, vody a krajiny. V oblasti pedologie je to především výzkum degradačních procesů, kterými jsou vodní a větrná eroze půdy, technogenní zhutnění půd, úbytek organické hmoty, změna půdní struktury a další. Hydrologie se soustředí na identifikaci bodových a plošných zdrojů znečištění povrchových a podzemních vod nebo výzkum adaptace a revitalizace odvodňovacích systémů a závlahových soustav. Pozornost je v instituci dlouhodobě věnována kontaminaci půdy rizikovými prvky a látkami. Neméně důležitá je činnost VÚMOP v oblasti pozemkových úprav a managementu krajiny v souvislosti s probíhající klimatickou změnou. Transfer výsledků je realizován mimo jiné prostřednictvím geoportálu VÚMOP.
Výstupy VÚMOP jsou zaměřeny především na aplikovaný výzkum a využívány ve státní správě i v zemědělské praxi. Příkladem je tvorba podkladů legislativních norem, společné zemědělské politiky nebo zásad podmínek správné zemědělské praxe ve vazbě na vyplácení dotačních titulů v zemědělství. Významná je spolupráce s dalšími výzkumnými institucemi a univerzitami. VÚMOP poskytuje prostor pro odborné praxe studentů a mnozí zaměstnanci ústavu se podílejí na univerzitní výuce. Snaha o zkvalitnění práce ústavu se pozitivně odrazila i při pravidelném hodnocení výzkumných organizací Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) dle Metodiky 2017+, kdy byl VÚMOP hodnocen ve všech stanovených kategoriích nejvyšším stupněm A. Zařadil se tak k resortním výzkumným institucím s nejlepším hodnocením. Věříme, že VÚMOP bude nadále plnit významnou úlohu v oblasti výzkumu půdy, vody a krajiny po dobu minimálně dalších 70 let.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [4,64 MB]