Multilicence2025Multilicence2025Multilicence2025Multilicence2025Multilicence2025Multilicence2025

Aktuální číslo:

2025/5

Téma měsíce:

Pohlaví

Obálka čísla

Hlas Vesmíru

 |  5. 5. 2025
 |  Vesmír 104, 269, 2025/5

Jak už víte, Vesmír spustil nový studentský projekt – podcast Hlas Vesmíru. Nabízíme jím zvuková rozšíření aktuálních čísel Vesmíru, rozhovory s autory článků, s podrobnějším vhledem do témat, o kterých čtete na stránkách svého časopisu. Rozhovory, které připravuje Petr Kašík z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK rozšiřují nabídku zvukových příloh Vesmíru, které jsme produkovali od roku 2014. Hlas Vesmíru najdete v audio a videostreamingové službě Spotify na adrese, kde na vás od listopadu 2024, kdy jsme projekt spustili, čekají tyto dosud publikované díly:

18. 11. 2024

Aleš Rajchl: Konzervace potravin

Konzervace potravin lidem pomáhala přežít zlé časy, mořeplavcům podnikat cesty do neznáma, vojevůdcům vyhrávat války. Dodnes se bez ní neobejdeme. Příběhem konzerv a jejich vynálezce Nicolase Apperta, který nadchl i Napoleona.

Michal Ďurovič: Restaurování knižních památek

Konzervujeme ale nejen potraviny. Historickou paměť udržujeme uchováváním hmotných vzpomínek na naši minulost. Řeč bude o restaurování 500 let starého Litoměřického graduálu.

7. 1. 2025

Eva Landová: Kde bydlí strach

Všichni víme, jak se cítíme, když nás přepadne strach – srdce buší jako o závod, ruce se třesou, na čele se objeví pot. Ale jak komplikovaný je výzkum této emoce? Bojíme se už od narození? A jak odlišit strach od jiných emocí?

Jan Červenka: Čeho se Češi bojí

Strach však není jen tématem biologie a psychologie, zajímá také sociology. Strach totiž ovlivňuje, jak naše společnost funguje. O tom, čeho se v Česku bojíme dnes a z čeho můžeme mít obavy v budoucnosti.

23. 1. 2025

Petr Pokorný: Příprava expedic a subsaharská Afrika

Když se řekne vědecká expedice, řada z nás si představí výlety za neznámými kmeny, které se nikdy nesetkaly s civilizací nebo do útrob starověkých chrámů. Jak taková expedice probíhá a co všechno je třeba připravit? Proč je expediční tým srovnatelný s vojenskou jednotkou? A co se stane, když se vědec vrací z expedice s prázdnou?

6. 3. 2025

Pavlína Maloy Řezáčová a Jana Škerlová: Vybuchující termiti a jejich jedinečný enzym

V tropických lesích Francouzské Guayany žije termit, který se v případě ohrožení promění v živoucí bombu. Ve stáří aktivně chodí bránit svou kolonii a při spatřeném nebezpečí vybouchne a otráví své konkurenty. Zásadní složkou v tomto procesu, je enzym zvaný lakáza a za objevem jeho jedinečné strukturou stojí tým dvou českých vědkyň.

 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Počítače, internet

O autorovi

redakce

* *

Doporučujeme

Milostný život nálevníků

Milostný život nálevníků uzamčeno

Ivan Čepička  |  5. 5. 2025
Pohlavní proces, sex, je jedním ze zásadních vynálezů eukaryot. Projevy s ním spojené jsme zvyklí vídat na makroskopické úrovni, ať už to jsou...
Chromozomy, geny, hormony a pohlaví

Chromozomy, geny, hormony a pohlaví

Jaroslav Petr  |  5. 5. 2025
Na téma „ona a on“ se píšou básně, romány i dramata. Pestré a napínavé příběhy nabízí i příroda. Cesty, jimiž se může ubírat vývoj pohlaví...
Dřevěné mrakodrapy

Dřevěné mrakodrapy uzamčeno

Václav Sebera  |  5. 5. 2025
Nejvyšší člověkem postavené stavby jsou takové, které se přibližují, doslova drápou, k mrakům – mrakodrapy. Nepřekvapuje, že jejich nosné systémy...