Přiveďte mapy do školních lavic
| 31. 3. 2025Společnost Esri nabízí licence svého geografického informačního systému pro základní a střední školy zdarma.
Pro žáky je příjemné zpestření, když učitel doplní svůj výklad mapou. Dokladem toho jsou velké mapy na stěnách tříd, atlasy, které vedle fyzické geografie pojednávají i o ekonomických a kulturních souvztažnostech, nebo například atlasy dějepisné, které mapami doprovázejí pedagogovo vyprávění o dějinách lidstva.
Integrace GIS do výuky pomáhá studentům rozvíjet dovednosti potřebné pro 21. století a připravuje je na úspěch ve světě, kde analýza a vizualizace prostorových dat hrají stále důležitější roli. Práce s GIS může dětem pomoci lépe pochopit okolní svět a seznámí je s možnostmi, metodami a aplikacemi, se kterými se později mohou setkat v praktickém životě. Tato znalost jim otevře dveře k mnoha zajímavým příležitostem – ať už při dalším studiu, zaměstnání, nebo při rozvíjení jejich zájmů v oblasti geografie a geoinformatiky.
Zmapovat – znázornit v mapě – můžeme nejrůznější jevy. Počítačové programy, které to umožňují, se nazývají geografické informační systémy, a přestože nejde o triviální problematiku, existují aplikace dostupné online, které tvorbu map usnadní do té míry, že ji bez problémů zvládají i studenti základních a středních škol. Stačí, aby byli přirozeně zvídaví a měli chuť vyzkoušet něco nového. Práce s online mapovými aplikacemi studentům pomůže rozvíjet prostorové myšlení, analytické dovednosti a schopnost komunikovat pomocí map a vizualizací.
Výhodou je, že geografické informační systémy (GIS ) pracují s daty o skutečném světě. Umožňují studentům prozkoumávat reálné problémy našeho světa a zkoušet nacházet jejich řešení ať už jednoduchým způsobem, kdy si studenti pouze shrnou dostupná fakta v prostorových souvislostech a navrhnou způsoby řešení, nebo sofistikovaněji, když použijí geografické analýzy a modelování.
Provádění těchto úloh interaktivně a v graficky lákavém prostředí je navíc forma, která studenty může bavit a která jim nabídne vhled do problematiky způsobem odpovídajícím jejich věku a schopnostem.
Práce s mapou se uplatní i při výuce biologie, fyziky nebo společenských věd a umožní propojení školních předmětů do smysluplných bloků, což je trend současného školství. Aplikace se dají používat i na mobilních telefonech, a lze je proto použít pro sběr dat v terénu. Mohou být nástrojem pro realizaci zajímavých školních projektů, při kterých studenti získají zkušenosti se zpracováním, zhodnocením a analýzou dat.
Licence ArcGIS pro školy
Společnost Esri nabízí základním a středním školám bezplatné licence softwaru ArcGIS . Zahrnují přístup k webovému prostředí ArcGIS Online, v němž naleznete nejrůznější aplikace. Můžete jeho prostřednictvím vytvořit interaktivní webovou mapu, sbírat data pomocí mobilních telefonů (přičemž se vaše webová mapa okamžitě aktualizuje) či připravit prezentaci, která propojuje texty, obrázky, videa a mapy.
V České republice se software ArcGIS stal součástí vzdělávacího procesu už na téměř dvou stech základních a středních školách. Kromě toho využívá speciální licence ArcGIS pro edukační účely dalších přibližně 60 institucí, jako jsou vysoké školy, univerzity, výzkumné ústavy a muzea.
Od jednoduchých aplikací po profesionální
Pro žáky základních škol je vhodným vstupem do světa GIS aplikace MapMaker, kterou Esri vytvořila spolu s National Geographic. Její uživatelské prostředí je zjednodušené, s velkými ikonami, nástroje mají české popisy. Nabízí několik desítek map v různých tematických kategoriích, ale také možnost vytvořit si z přichystaných datových vrstev mapy vlastní. Do mapy je možné i kreslit či psát a výsledek si pak uložit jako obrázek nebo soubor PDF.
Pokročilejším nástrojem jsou ArcGIS Storymaps, ve kterých lze vytvořit multimediální prezentaci. Studenti mohou tímto způsobem zpracovat referát nebo závěrečné zhodnocení ročníkového projektu. Výhodou je, že prezentace může být přístupná na internetu, což usnadňuje sdílení mezi studenty, učiteli i třeba rodiči. Její sestavení přitom není složité a lze na ni aplikovat některý z přichystaných vizuálních stylů.
Data a mapy se ukládají do cloudového prostředí v internetu, a proto je možné pracovat i prostřednictvím mobilních telefonů. Pomocí aplikace ArcGIS Survey123 si mohou žáci vytvořit formulář, který kromě standardních textových polí dokáže zaznamenávat také aktuální polohu a fotografie, ten si následně otevřít na svých telefonech a v rámci výuky v terénu zmapovat určená místa. Rostliny (přírodopis), památky (dějepis), oblíbená či nebezpečná místa (občanská výchova) – to jsou jen některá z řady témat, která dokáže vycházka po okolí převést z učebnic na osobní zkušenost.
Podpora a zdroje pro učitele
Pro snazší začátek práce s ArcGIS i jako zásobárnu nápadů jsme vytvořili webové stránky zaměřené na využití GIS v základních a středních školách. Na tomto portálu naleznete průvodce a návody k nastavení a ovládání aplikací, ukázkové pracovní listy, které můžete ihned použít pro výuku, i přehled dostupných dat jak pro svět, tak pro Českou republiku, s nimiž budete moci sestavit vlastní projekty přímo na míru.
Od učebnic k projektové výuce
Jednou z příležitostí, jak nezůstat pouze u třídních aktivit, je zapojit se do celosvětového Dne GIS, akce konané u příležitosti Týdne geografie (Geography Awareness Week) každoročně třetí středu v listopadu. V tento den odborníci na GIS v mnoha organizacích, státních institucích, univerzitách a školách pořádají dny otevřených dveří a předvádějí veřejnosti, co je to GIS a jak ovlivňuje náš každodenní život. Pro základní a střední školy to je příležitost k exkurzím či k uspořádání vlastní akce – například soutěže o nejhezčí mapu nebo prezentace projektu.
Další inspiraci mohou pedagogové nalézt ve volně dostupném výukovém kurzu Žijeme městem, který přináší podněty a nápady na další projekty s využitím GIS. Tento kurz, vytvořený organizací Člověk v tísni, se zaměřuje na různé aspekty života ve městě a motivuje žáky k aktivnímu zapojení v místní komunitě. Poskytuje jednoduché instrukce pro učitele a interaktivní online prostředí pro studenty, aby mohli své dovednosti využít ve skutečném světě.
Jak získat licenci
Pokud chcete získat licenci, stačí, abyste nás kontaktovali e-mailem na adresu skoly@arcdata.cz. Ozveme se vám a během několika dní budete moci začít ArcGIS používat. S licencí získáte zároveň i návod pro první kroky a standardní technickou podporu. Více informací pak naleznete na stránce www.arcdata.cz/skoly.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [415,95 kB]