MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025

Aktuální číslo:

2025/4

Téma měsíce:

Prázdno

Obálka čísla

K podstatě řízku

 |  3. 3. 2025
 |  Vesmír 104, 192, 2025/3

Může průměrně zorientovaný mluvčí češtiny věřit, že kupříkladu sójový párek je masný výrobek, a pak být oklamán jeho sójovostí? Spory nad přípustností názvů jako fazolový burger, veganský řízek nebo tofu steak z prosince a ledna nakonec ukončil ministr zemědělství s tím, že seznam chráněných potravin se rozšiřovat nebude. Bez vášní se tedy můžeme podívat na jazykovou strukturu, která podobné spory umožnila.

Co si představíte, když se řekne řízek? Nejspíš plátek masa, dost možná v osmaženém trojobalu. Vídeňský řízek? Řekněme totéž, ale prý jedině z telecího masa. A teď pozor: houbový řízek? Běžná zkušenost s českým světem radí, že to nebude uříznutý (odtud řízek) kus masa, nýbrž houby. Ale jak to, když je to stejná konstrukce – jádrové podstatné jméno rozvité jménem přídavným?

Takové jmenné kombinace, ač stejného vzezření, jsou totiž dvojího typu. V prvním přídavné jméno jen upřesňuje druh toho, co pojmenovává podstatné jméno. Lněná košile je druh košile, funkcionalistická architektura je druh architektury, aplikovaná lingvistika je druh lingvistiky.

V druhém typu však nejde o druh pojmenovávané skutečnosti, nýbrž o „něco jako“ pojmenovávanou skutečnost. Zimní zahrada není druh zahrady, nýbrž něco jako zahrada – místnost s množstvím rostlin, tedy s náplní běžnou v zahradách. A zpátky k jídlu: květákový mozeček, jak víme, není malý mozek ani zadní část mozku s jakýmsi vztahem ke květáku, nýbrž něco jako moz(eč)ek – pojmenování metaforické.

Jenže i typ „něco jako x“ má limity. Analýza houbový řízek = „něco jako [masový] řízek“ předpokládá, že řízek sám je onen smažený trojobalený plátek masa. Tak se nejspíš ustálil v myslích většiny uživatelů češtiny, ale není to řízek jediný možný. První význam slova řízek je totiž podle (pravda, už dost starého) Slovníku spisovné češtiny ‚odříznutý kus‘ s příklady vyluhované řízky cukrovkyrozmnožování jiřin řízky. Plátek masa je význam druhý, pokrm z něj připravený je až třetí.

Kudy vede cesta z tohoto jazykového zmatku? Zaprvé přes jazykový obyčej. S víceslovnými výrazy i jejich reálnými protějšky se potkáváme a poznáváme jejich vztah. A zadruhé přes naši upřímnost. Netvařme se, že když u řízku, párku, burgeru nebo steaku uvidíme napsáno sójový, tofu, vege(tariánský), vegan(ský), rostlinný ap., budeme očekávat maso. Nelžeme si do jazykové kapsy.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Ondřej Dufek

PhDr. Ondřej Dufek, Ph.D., (*1986) vystudoval žurnalistiku, mediální studia a bohemistiku. Pracuje jako koordinátor komunikace na Filozofické fakultě UK, předtím dlouhá léta působil v Ústavu pro jazyk český AV ČR včetně jeho jazykové poradny. Zabývá se sociolingvistikou a analýzou diskurzu s využitím jazykových korpusů; zajímá ho, jak se k jazyku vztahují jeho uživatelé a co se jazykem dělá ve společnosti. Je tichým společníkem twitterového účtu @lingvojazyce. Oceňuje architekturu a pivo.

Doporučujeme

Rostliny vyprávějí o lidech

Rostliny vyprávějí o lidech

Ondřej Vrtiška  |  31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás

O prázdnech v nás uzamčenovideo

Jan Černý  |  31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci

Nejúspěšnější gen v evoluci

Eduard Kejnovský  |  31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...