Srdečních selhání ubude
| 2. 4. 2024Článek Tomáše Nováka Pomohou léky na diabetes s léčbou srdečního selhání? je založený na publikaci v časopise Journal of Clinical Medicine.1) Osobně se domnívám, že vzhledem k současnému vývoji v dané oblasti, popsanému v uvedeném zdroji, a hlavně nedávnému schválení prvního gliflozinu pro tento léčebný postup, je v názvu užitý otazník již nepatřičný.
U řady blokátorů sodíko-glukózového transportéru (gliflozinů), především u empagliflozinu, bylo během jejich užívání při léčbě diabetu pozorováno významné snížení úmrtnosti na srdeční selhání. K tomuto účelu začali lékaři tyto látky používat v režimu mimo schválené pokyny (tzv. off-label) a bylo otázkou času, kdy bude některý gliflozin oficiálně schválen i pro tento léčebný postup. Celkem překvapivě se jím v roce 2023 stal duální blokátor SGLT 1 a 2 sotagliflozin, který americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil pod názvem Inpefa pro léčbu srdečního selhání diabetiků i pacientů bez diabetu.
Proč překvapivě? Jak uvádí citovaný článek, příznivý účinek na kardiovaskulární systém je vysvětlován hlavně blokací SGLT 2. Sotagliflozin není, na rozdíl od gliflozinů používaných dosud v léčbě diabetu, selektivním blokátorem tohoto subtypu, ale tlumí i SGLT 1. Dalším důvodem překvapení je fakt, že v roce 2019 Úřad pro kontrolu potravin a léčiv kvůli nedostatku dat zamítl žádost firmy Lexicon Pharmaceuticals o schválení sotagliflozinu k podpůrné léčbě diabetu prvního typu spolu s podáváním inzulinu.
Z uvedeného je tedy zřejmé, že pokud se neobjeví neočekávané komplikace takové léčby, budou v budoucnu glifloziny nesporným přínosem k léčbě srdečního selhání, ať už v režimu mimo schválené pokyny, nebo jako léčiva k tomuto účelu řádně schválená.
Poznámky
1) Pistelli L. et al.: J. Clin. Med., 2023, DOI: 10.3390/jcm12010379
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [345,49 kB]