Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Kdy z tloustnutí ztloustneme?

 |  2. 4. 2024
 |  Vesmír 103, 244, 2024/4

Stárnete? Tloustnete? Šedivíte? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, nevyhráváte žádnou cenu, ale postupujete do dalších kol. Jenže kolik těch kol bude? Čeká nás nějaké finální, ve kterém bude proces dokonán alespoň natolik, že půjde říct, že teď už jsme zestárli, ztloustli a zešedivěli?

Tahle tři slovesa vypadají podobně a zdánlivě jasně. Nebyla jsem červená a teď jsem červená, zčervenala jsem. Někdo si možná vybaví pravopisnou poučku, že u sloves označujících změnu stavu má být z-, a tohle by přece měla být právě slovesa změny stavu. Nebyla jsem hloupá a teď hloupá jsem, tak jsem zhloupla. Je to ovšem změna takzvaně z nuly na sto, nebo je to výsledek procesu hloupnutí? U některých dějů si to umíme na základě znalosti světa představit snáz: tloustnutí, nebo naopak hubnutí jsou ve světě smrtelníků dlouhé procesy. V každé jejich fázi je ovšem mezi aktuálním momentem a výchozím stavem měřitelný rozdíl. Už po týdnu skákání přes švihadlo a odpírání si větrníků můžeme říct, že jsme zhubli. Zároveň ale stále ještě hubneme a někdy chceme zhubnout víc. Na časové ose hubnutí je tedy tolik bodů zhubnutí, kolik nám každému teoreticky umožňuje anatomie. U ztloustnutí možná dokonce ani finitní bod není, u zešednutí vlasů by se dal určit jen obtížně: zešedla jsem už do absolutního šeda?

Sloveso tloustnout tak označuje proces a sloveso ztloustnout kterýkoli časový bod toho procesu ve vztahu ke všem bodům předcházejícím. Nedá se tak s jistotou popsat ani slovotvorba. Buď jdeme z tlustý kmenotvornou příponou na tloustnout a z něj předponou na ztloustnout, nebo z tlustý dvěma kroky zároveň rovnou na ztloustnout. Kdekdo namítne, že je to jedno. Otevírá to ale otázku nemálo zajímavou: můžeme se zbláznit v jediném momentu? Existuje snad škála o dvou bodech: blázen ne × blázen ano?

Postavme si proti sobě mrazák a princeznu Elsu. Mrazák pojme zcela měkký hrášek a postupným procesem ho mrazí, až ho zmrazí. V ten moment se proces mrazení zastaví. Elsa máchne a zmrazí oheň v jediném okamžiku. Jenže u mrazit chybí přídavné jméno *mrazý. Tahle slovesa změny stavu se tedy nejspíš chovají ještě jinak. Jsou to procesy komplikované a jazyk pochopitelně nekóduje všechno, co umí kódovat naše zkušenost se světem. Ale snaží se o systém. Dokud tedy nevytáhne z rukávu sloveso omládnout

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Hana Dufková

Mgr. Hana Dufková, Ph.D., (*1986) vystudovala doktorské studium v oboru český jazyk, dlouhodobě pracuje v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, podílí se na projektu v Psychologickém ústavu AV ČR, píše učebnici, je v projektu Zeptej se vědce a externě učí na Ústavu bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících FF UK. Zajímá ji didaktika jazyka, popularizace vědy, znakové jazyky a mnoho podob vztahu jazyka a společnosti, která funguje na provázanosti mysli a jazyka, a jedince ve společnosti jazyků. Přestala věřit v to, že jazyk se dá a má dát usměrnit. Kromě práce miluje cesty vlakem kamkoli pryč, zvěř, pivovarnictví a svoje blízké.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...