i

Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

Falešný Julius Lukeš varuje před parazity

 |  2. 4. 2024
 |  Vesmír 103, 198, 2024/4

Když někdo vypadá jako parazitolog Julius Lukeš, má hlas jako parazitolog Julius Lukeš a má na sobě tričko, které rád nosí Julius Lukeš, nejspíš to… vůbec nemusí být Julius Lukeš.

Před rokem jsme upozorňovali na rostoucí nebezpečí deepfake videí generovaných pomocí nástrojů umělé inteligence (Vesmír 102, 131, 2023/3). Na falešná videa s politiky si už začínáme zvykat (a to nás horká fáze americké prezidentské kampaně teprve čeká), ale podobné podvody už dorazily i do české vědy. Koncem loňského roku se na Facebooku objevilo video, v němž zdánlivý Julius Lukeš z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR varuje před parazity, jimiž jsme všichni promořeni od temena po place u nohou. „Musíte okamžitě začít léčbu,“ naléhá. Následuje odkaz na podvodný web prodávající antiparazitika. Kdo Julia Lukeše zná, zarazí se. Tohle je přece v přímém rozporu s tím, co celý život říká. Působí navíc přece jen trochu roboticky, v jeho projevu schází pro něj tak charakteristická jiskra. Ale ne každému to musí být zřejmé. Video během krátké doby nasbíralo desítky tisíc zhlédnutí a desítky sdílení.

Podvodníci zmanipulovali videozáznam rozhovoru, který Julius Lukeš před časem poskytl Národní technické knihovně. Biologickému centru se falešné video podařilo stáhnout až poté, co Facebook upozornilo na porušení autorského práva, což doložilo originálem videa z YouTube. Všechna předchozí nahlášení (podvod, spam, krádež identity…) zůstala bez odpovědi. Což je obvyklý problém: podvodníci svůj obsah dostanou na sociální sítě snadno, obrana je obtížná či nemožná.

„Představa návštěv právníků, podávání žalob na neznámou osobu atd. jen proto, že si nějaký geek, téměř jistě na zakázku, pohrával s vaším záznamem, je přinejmenším bizarní. Asi to budeme muset přijmout jako novou realitu,“ říká Julius Lukeš. A bude hůř. Nástroje AI se vylepšují tak rychle, že i úplný amatér brzy pomocí volně dostupných nástrojů vytvoří libovolné falešné video působící zcela autenticky. Přirozenou obranou je nevěřit bezhlavě a bez ověření zdroje nejen psanému textu, fotografiím a zvukovým záznamům, ale ani pohybujícím se obrázkům. Jenomže zdaleka ne každý se bude touto radou řídit. Navíc ztráta důvěry v to, co vidím, znamená vítězství propagandistů, kterým vzrůstající společenská nejistota hraje do not. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Umělá inteligence, Informatika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...