i

Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

EUSPA se bude stěhovat do většího, v Praze ale zůstane

 |  6. 3. 2023
 |  Vesmír 102, 131, 2023/3

Praha posílí svou pozici jednoho z hlavních center evropských kosmických programů. Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) se rozrůstá a prostory jejího stávajícího sídla v pražských Holešovicích jí brzy přestanou stačit. Česká vláda s ní počátkem února podepsala memorandum o podpoře přestěhování agentury do větší budovy na Palmovce.

EUSPA (neplést s Evropskou kosmickou agenturou) vznikla v roce 2021 transformací Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA). Původní zaměření na družicovou navigaci (Galileo, EGNOS) rozšířila i na další systémy, jako je Copernicus (pozorování Země) nebo GOVSATCOM (telekomunikační systém pro vládní účely), a na ochranu unijních kosmických infrastruktur. A nové kompetence si žádají více zaměstnanců a kanceláří, ale třeba také velké datové centrum.

Přesun sídla agentury v rámci Prahy znamená i naději pro Novou Palmovku. Tato rozestavěná budova, navržená architektem Josefem Pleskotem původně pro radnici Prahy 8 (spolu s obchody, službami a kancelářemi) od roku 2015 chátrá. Doplatila na špatné plánování, nedostatek financí a spory mezi investorem a zhotovitelem. Situace se začala lepšit až v roce 2021, kdy zhavarovaný projekt převzal magistrát.

Budova by měla být dokončena a připravena pro EUSPA v roce 2025. Expandující agentura Praze přinese nová pracovní místa pro kvalifikované odborníky, příjem z navazujících služeb a příležitost pro inovativní technologické firmy.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...