i

Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

EUSPA se bude stěhovat do většího, v Praze ale zůstane

 |  6. 3. 2023
 |  Vesmír 102, 131, 2023/3

Praha posílí svou pozici jednoho z hlavních center evropských kosmických programů. Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) se rozrůstá a prostory jejího stávajícího sídla v pražských Holešovicích jí brzy přestanou stačit. Česká vláda s ní počátkem února podepsala memorandum o podpoře přestěhování agentury do větší budovy na Palmovce.

EUSPA (neplést s Evropskou kosmickou agenturou) vznikla v roce 2021 transformací Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA). Původní zaměření na družicovou navigaci (Galileo, EGNOS) rozšířila i na další systémy, jako je Copernicus (pozorování Země) nebo GOVSATCOM (telekomunikační systém pro vládní účely), a na ochranu unijních kosmických infrastruktur. A nové kompetence si žádají více zaměstnanců a kanceláří, ale třeba také velké datové centrum.

Přesun sídla agentury v rámci Prahy znamená i naději pro Novou Palmovku. Tato rozestavěná budova, navržená architektem Josefem Pleskotem původně pro radnici Prahy 8 (spolu s obchody, službami a kancelářemi) od roku 2015 chátrá. Doplatila na špatné plánování, nedostatek financí a spory mezi investorem a zhotovitelem. Situace se začala lepšit až v roce 2021, kdy zhavarovaný projekt převzal magistrát.

Budova by měla být dokončena a připravena pro EUSPA v roce 2025. Expandující agentura Praze přinese nová pracovní místa pro kvalifikované odborníky, příjem z navazujících služeb a příležitost pro inovativní technologické firmy.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...