Kde se bere přesný čas?
| 2. 12. 2024Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR provozuje a rozvíjí mj. také specializovanou laboratoř státního etalonu času a frekvence, která je v rámci národního metrologického systému přidruženou laboratoří Českého metrologického institutu a aktuálně je pověřena uchováváním Státního etalonu času a frekvence. Vytváří se zde fyzická aproximace jednotky času – sekundy, a to s využitím kvantového etalonu času a frekvence, konkrétně cesiových svazkových hodin, které se často označují jako atomové hodiny.
Laboratoř dále vytváří národní časovou stupnici označovanou UTC(TP), což znamená Coordinated Universal Time (www.presny-cas-online.cz/obsah/presny-cas-v-cr), která je predikcí světového koordinovaného času UTC a přesným časem v ČR. Laboratoř navazuje další kvantové etalony času a frekvence v ČR na UTC(TP) pomocí signálů satelitních navigačních systémů (GNSS – GPS, Galieo, GLONASS, BeiDou) nebo prostřednictvím vyhrazených optických vláken, případně vyhrazených kanálů v plně optických sítích. Takto navazované atomové hodiny se spolu s UTC(TP) podílejí na tvorbě světového koordinovaného času UTC ve spolupráci s Mezinárodním úřadem pro míry a váhy (BIPM) v Paříži.
Laboratoř provádí náročné kalibrace primárních a sekundárních etalonů času a frekvence, autonomních nebo řízených zdrojů přesného času a frekvence a zařízení pro tzv. časový transfer, tj. porovnávání časových stupnic na velkou vzdálenost pomocí GNSS, optických vláken a optických sítí.
Vědci z laboratoře Státního etalonu času a frekvence spolupracují s dalšími ústavy Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV21, s vysokými školami a průmyslem. Ve spolupráci s českou firmou Dicom/MESIT ASD byla vyvinuta a posléze inovována měřicí aparatura pro časový transfer pomocí GNSS, která se stala světově úspěšnou a využívá se v několika národních metrologických institutech, kalibračních laboratořích, vesmírných agenturách (ESA, NASA, DLR) nebo při špičkovém výzkumu (ESA, CERN). A právě o zařízení GTR50 a jeho nástupcích vypráví náš komiksový příběh. Dílo vzniklo ve spolupráci s CETAV a ÚFE AV ČR ještě před začátkem ruské agrese na Ukrajině v roce 2022.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [847,1 kB]
O autorovi
Alexander Kuna
Ing. Alexander Kuna, Ph.D., (*1978) absolvoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze. Od roku 2004 pracuje v laboratoři Státního etalonu času a frekvence ÚFE AV ČR, přidružené laboratoři Českého metrologického institutu a od roku 2009 tuto laboratoř vede. Podílel se na vývoji celosvětově používaných přijímačů přesného času řady GTR5X. V projektu OP JAK QueenTec: Kvantové inženýrství a nanotechnologie, vede tým ÚFE v pracích na distribuci ultra přesných signálů na národní a evropské úrovni.