Země bez plazův
| 4. 11. 20241904: Jak známo, nemá Irsko žádných plazů. Ještě nikdy nebyl tam nalezen nějaký had, nějaká žába, ropucha nebo ještěrka. Také Nový Fundland nemá žádných plazův.
2024: Tato zpráva snad kopíruje legendu o pravděpodobně prvním křesťanském misionáři v Irsku – svatém Patrikovi. Ten podle ní měl během svého pobytu v 5. století vyhnat z ostrova všechny hady. Fakt je, že v irské volné přírodě hady skutečně nenajdeme. Ne už tak jejich plazí příbuzné. Celý ostrov totiž, a to platí už o době vzniku článku, obývá ještěrka živorodá (Zootoca vivipara), která je současně jediným původním druhem tamních plazů. Pokud jde o osídlený areál, jde o rekordmana mezi suchozemskými plazy. Ještěrku živorodou najdeme téměř v celé Evropě, doma je i na Sibiři a v Tichomoří, a to až do oblastí vysoko za polárním kruhem – k 70° severní šířky. Nenajdeme ji jen na jižní Ukrajině, v jižním povodí řeky Volga, na jihu Kavkazu, jižně od Alp a na Pyrenejském poloostrově (výjimečné malé populace žijí přímo v Pyrenejích a Kantabrijských horách, ale místo živých mláďat rodí kožovitá vejce, která zahrabávají – jsou tzv. oviparní).
V roce 1970 se na úspěšnou pouť irskou přírodou vydal také slepýš křehký (Anguis fragilis). Invaze začala v Burrenu, krasové oblasti na západě Irska v hrabství Clare, kam plaza s velkou pravděpodobností zavlekli lidé z Británie.
K výčtu irských plazů ale musíme připočítat i několik druhů želv. Přirozenými návštěvnicemi vod při irském pobřeží jsou kožatka velká (Dermochelys coriacea), kareta obrovská (Chelonia mydas), kareta pravá (Eretmochelys imbricata), kareta menší (Lepidochelys kempii) a kareta obecná (Caretta caretta). Během 20. století se k nim přidala invazní želva nádherná (Trachemys scripta), vyskytující se v rybníčcích a tůních na pevnině.
Do první čtvrtiny 21. století se tento druh široce rozšířil jak ve vodách Evropy, tak jihovýchodní Asie, Uralu a Sibiře. Problémy, které jeho přítomnost v životním prostředí způsobuje, vedly k tomu, že ho Evropská unie v roce 2016 zařadila na seznam invazivních cizích druhů vzbuzujících obavy. Oficiálně tak od té doby nelze želvy nádherné dovážet, chovat, přepravovat, prodávat ani záměrně vypouštět do životního prostředí.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [389,35 kB]