Výprava k podzemnímu jezeru
| 30. 9. 2024V dosud málo probádané oblasti Vromoner na albánsko-řeckých hranicích se nachází řada krasových útvarů vzniklých hypogenními procesy (působením termálních a agresivních minerálních vod na horniny zespodu). O výzkumu tamní jeskyně Sulfur, jejíž největší dóm pojmenovali čeští jeskyňáři Vesmír (na počest 150 let našeho časopisu), psal před třemi lety speleolog Marek Audy (Vesmír 100, 746, 2021/12). A právě on povede nyní v říjnu další výzkumnou výpravu do Vromoneru. Expedice Neuron Atmos má za cíl pomocí lidarového 3D skeneru proměřit a detailně zmapovat jeskyni Atmos, v níž už dříve čeští jeskyňáři objevili rozsáhlé termální jezero, které by mohlo být největším jezerem tohoto typu na světě.
Expedici včetně pořízení nákladného lidaru financuje Nadace Neuron, která výpravy českých vědců do nejrůznějších koutů světa podporuje každoročně.
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.