i
Autoimunitní nemoci a defektní sklovina
| 8. 1. 2024 | Vesmír 103, 9, 2024/1
Pacienti trpící autoimunitními chorobami celiakií a APS-1 se často potýkají i s defekty zubní skloviny (amelogenesis imperfecta). Detaily nyní odhalil tým vedený Jakubem Abramsonem z izraelského Weizmannova institutu (nyní na sabatiklu v ČR), v němž jsou zastoupeni i vědci z ÚMG a z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Zmíněné nemoci jsou spojeny s tvorbou protilátek třídy IgA. Ty následně vedou (u každé z nemocí jiným mechanismem) k tvorbě protilátek proti proteinům, které slouží jako lešení pro utvářející se sklovinu. Její tvorba je proto narušena. Na obr. mikrostruktury skloviny myšího hlodáku je patrna nedostatečná mineralizace v levé dolní části.
Gruper Y. et al.: Nature, 2023, DOI: 10.1038/s41586-023-06776-0
Ke stažení
článek ve formátu pdf [667,87 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.