Aktuální číslo:

2023/9

Téma měsíce:

Vzory

Obálka čísla

Bude o grantech rozhodovat umělá inteligence?

 |  4. 9. 2023
 |  Vesmír 102, 470, 2023/9

Vypracování posudků na projekty je nedílnou součástí vědecké práce. Nemohla by s ní vědcům pomáhat umělá inteligence? Stačilo by zadat abstrakt projektu, jeho cíle a navrhovaný postup řešení a počkat na vygenerovaný text, který dodané základní informace o projektu zhodnotí.

Některým oponentům projektů by se takový postup zamlouval. Grantové agentury pro to zatím nemají valné pochopení. Americký Národní ústav zdraví (NIH) už zakázal používat umělou inteligenci při analýze projektů a formulování posudků. Podobný postoj zaujala i Australská rada pro výzkum. Některá vydavatelství nepovolují používat umělou inteligenci ani oponentům rukopisů vědeckých článků.

Důvodů k obavám je hned několik. Umělá inteligence nemusí projekt zhodnotit objektivně. Může v kontextu stávající poznatků označit za chybné třeba projekty s novátorským metodickým přístupem či převratnou hypotézou. Obavy panují také z úniku informací. Pokud jsou některé části projektu vloženy online do systémů pracujících s umělou inteligencí, je prakticky nemožné kontrolovat jejich další osudy. Stanou se součástí dat, která pak umělá inteligence využívá pro své zdokonalení. Nelze vyloučit, že se k nim dostane i někdo nepovolaný.

Zastánci umělé inteligence prohlašují zákazy jejího použití při hodnocení projektů za technofobii. Nebezpečí úniku informací podle nich zajistí použití umělé inteligence pracující offline. Jsou přesvědčeni, že umělá inteligence oponenta nezastoupí, ale pomůže mu vypracovat kvalitnější posudek. Oponent s její pomocí snáze odhalí svá vlastní opominutí a omyly. A zdůrazňují, že „živý oponent“ není zárukou kvalitního posudku.

„Budu raději, když můj projekt zhodnotí umělá inteligence GPT-4 než líný lidský oponent,“ prohlásil například v rozhovoru pro časopis Science genetik Jake Michaelson z Iowské univerzity.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Počítače, internet, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., (*1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi se zabývá regulací zrání savčích oocytů a přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze. Je členem redakční rady Vesmíru.
Petr Jaroslav

Doporučujeme

Nesnesitelná lehkost soutěživého ptáčkaření

Nesnesitelná lehkost soutěživého ptáčkaření

Tomáš Grim  |  5. 9. 2023
Velký rok, tedy účast v soutěži o největší počet pozorovaných druhů ptáků v daném roce, se mi v roce 2020 v ČR spíš přihodil – neplánoval jsem ho,...
Diagnóza z kapky krve

Diagnóza z kapky krve uzamčeno

Eva Bobůrková  |  4. 9. 2023
Zákeřnou rakovinu slinivky břišní je těžké odhalit, nedává o sobě nijak vědět. Když přijdou příznaky a lékaři stanoví diagnózu, naděje na přežití...
Mikroskopičtí umělci

Mikroskopičtí umělci uzamčeno

Petr Knotek  |  4. 9. 2023
Vzory v živé přírodě nalézáme nejen v makroskopickém měřítku. S pomocí pokročilých mikroskopických metod můžeme obdivovat ornamentované struktury...