Pomůžete mapovat tesaříka pižmového?
| 29. 5. 2023Tesařík pižmový (Aromia moschata) je výrazný, kovově lesklý brouk, nejčastěji zbarvený do zelena (vzácnější jsou modré či purpurové tóny). Jak jeho vědecké i české druhové jméno napovídá, dospělci vydávají výraznou pižmovou vůni.
Najdete ho na seznamu ohrožených druhů. Přestože zatím není ohrožen kriticky a roztroušeně na něj můžeme narazit na celém našem území, v poslední době ho přece jen ubývá. Česká společnost entomologická ho proto vyhlásila hmyzem roku 2023 a spolu s AOPK vyzývá veřejnost k pomoci s jeho mapováním. Nálezy s fotodokumentací lze zadávat do aplikací iNaturalist a BioLog, případně e-mailem na entospol@gmail.com.
Proč tesařík pižmový mizí? Protože se z české krajiny ztrácejí stromy, na něž je vázán jeho vývoj. Dospělci kladou vajíčka na poraněná místa v kůře vrb, vzácněji topolů a olší. Najdeme je tedy kolem vod nebo v náletových porostech vrby jívy. Larvy se živí dřevem, kuklí se zpravidla po třech letech. A nejvíce se jim líbí ve starších a silnějších stromech. Ideální jsou pro ně hlavaté vrby formované každoročním ořezem proutí, které po staletí sloužilo jako palivové dříví, letnina pro dobytek nebo materiál na výrobu košíků. A s tím, jak klesá potřeba proutí, ubývá hlavatých vrb a s nimi i tesaříků pižmových.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [457,78 kB]