Dvojité velké vymírání na sklonku permu
| 29. 5. 2023Na konci permu se odehrálo známé ohromující masové vymírání – největší ze všech, která známe. Před asi 252 miliony let zmizelo asi 90 procent všech tehdejších druhů organismů v oceánech, na souši to nebylo o mnoho lepší. Ve skutečnosti byl ale celý perm „krizovým obdobím“, během něhož se odehrálo několik velkých vymírání, kterým sice neříkáme masová, ale život na Zemi zasáhla rovněž velmi citelně.
Jedno z takových vymírání se odehrálo v období kapitanianu (dříve součást svrchního permu, dnes oddělení guadalup), zhruba před 260 miliony let. V tomto vymírání zmizelo mnoho pozoruhodných druhů permské bioty, včetně velikých predátorů, jako byl půltunový therapsid Titanophoneus.
Mezinárodní výzkumný tým, který vedl Chu-jüe Sung z univerzity v čínském Wu-chanu, nedávno díky detektivní práci zjistil, že v období kapitanianu nezabíjelo jedno, ale dvě velká vymírání, která následovala rychle po sobě, pokud jde o geologické vnímání času. Jedno z nich se odehrálo asi před 262 a druhé před 259 miliony let.
Vymírání, která dělí asi 3 miliony let, podle všeho měla podobný spouštěcí mechanismus – masivní vulkanické erupce, v jejichž důsledku tehdejší oceány přišly o mnoho kyslíku. Podle Sungova týmu šlo v obou případech o erupce, které se odehrály v oblasti dnešní jihozápadní Číny, především v provincii S’-čchuan a jejím okolí. Pozůstatkem tohoto rozsáhlého soptění jsou Emejšanské trapy.
Song H. et al.: EPSL, 2023, DOI: 10.1016/j.epsl.2023.118128
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [1,83 MB]