Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024
i

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Dvojité velké vymírání na sklonku permu

 |  29. 5. 2023
 |  Vesmír 102, 308, 2023/6

Na konci permu se odehrálo známé ohromující masové vymírání – největší ze všech, která známe. Před asi 252 miliony let zmizelo asi 90 procent všech tehdejších druhů organismů v oceánech, na souši to nebylo o mnoho lepší. Ve skutečnosti byl ale celý perm „krizovým obdobím“, během něhož se odehrálo několik velkých vymírání, kterým sice neříkáme masová, ale život na Zemi zasáhla rovněž velmi citelně.

Jedno z takových vymírání se odehrálo v období kapitanianu (dříve součást svrchního permu, dnes oddělení guadalup), zhruba před 260 miliony let. V tomto vymírání zmizelo mnoho pozoruhodných druhů permské bioty, včetně velikých predátorů, jako byl půltunový therapsid Titanophoneus.

Mezinárodní výzkumný tým, který vedl Chu-jüe Sung z univerzity v čínském Wu-chanu, nedávno díky detektivní práci zjistil, že v období kapitanianu nezabíjelo jedno, ale dvě velká vymírání, která následovala rychle po sobě, pokud jde o geologické vnímání času. Jedno z nich se odehrálo asi před 262 a druhé před 259 miliony let.

Vymírání, která dělí asi 3 miliony let, podle všeho měla podobný spouštěcí mechanismus – masivní vulkanické erupce, v jejichž důsledku tehdejší oceány přišly o mnoho kyslíku. Podle Sungova týmu šlo v obou případech o erupce, které se odehrály v oblasti dnešní jihozápadní Číny, především v provincii S’-čchuan a jejím okolí. Pozůstatkem tohoto rozsáhlého soptění jsou Emejšanské trapy.

Song H. et al.: EPSL, 2023, DOI: 10.1016/j.epsl.2023.118128

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Paleontologie, Geologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...