WHO má v ČR čtvrté spolupracující centrum
| 6. 3. 2023Světová zdravotnická organizace (WHO) využívá expertizu výzkumných institucí celého světa, které integruje do mezinárodní sítě spolupracujících center. V Evropě jich je 290, v České republice byly zatím tři: od roku 2015 Ústav pro péči o matku a dítě, od roku 2021 Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) a Národní ústav duševního zdraví. Nyní k nim přibylo čtvrté centrum: ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity RECETOX.
RECETOX se zabývá environmentálními a zdravotními riziky souvisejícími s chemickými látkami kolem nás. Jeho hlavní činnost zahrnuje sledování toxických látek v prostředí, výrobcích i lidských tkáních a hodnocení jejich toxikologických a ekotoxikologických účinků, souvisejících rizik a zdravotních dopadů. Vyvíjí také databázové systémy zpřístupňující veškerá data pro vědecké studie i politická rozhodnutí na globální úrovni.
Spolupráce s WHO se proto zaměří na hodnocení rizik spojených s expozicí lidské populace chemickým látkám (např. endokrinním disruptorům, rtuti, kadmiu, azbestu…). „RECETOX je jedna z nejdůležitějších institucí na poli lidského biomonitoringu a zkoumání dopadů znečištění životního prostředí na lidské zdraví. Na světě jsou pouze dvě takové instituce,“ komentuje nové partnerství Srdan Matić, ředitel Kanceláře WHO v Praze.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [332,4 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.