i

Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

Studentská vstupenka do izraelské vědy

 |  6. 2. 2023
 |  Vesmír 102, 70, 2023/2

Izrael je znám nejen kvalitní vědou, ale také vysokou efektivitou přenosu vědeckých poznatků do praxe. Poznat tamní prostředí a získat inspiraci umožní českým vysokoškolákům nový stipendijní program Neuron & IOCB Tech Internships in Israel, za nímž stojí nadační fondy Neuron a IOCB Tech (fond založený dceřinou společností ÚOCHB AV ČR).

Program je otevřený pro studenty všech oborů, kteří si sami mohou vybrat školitele a instituci, na níž chtějí pracovat na svém výzkumu. Organizátoři jim však nabízejí pomoc s nasměrováním, aby svůj pobyt využili co nejefektivněji.

„Věda se v Izraeli dělá na vynikající úrovni, na chodbách univerzit potkáváte nositele Nobelovy ceny společně s úspěšnými podnikateli. A naše studenty chceme obohatit o transferové zkušenosti a byznysový přístup k vědě, ukázat jim, jak vědu aplikovat do praxe,“ říká duchovní otec programu, ředitel IOCB Tech Martin Fusek.

Program je určen pro deset studentů, kteří obdrží 60 000 Kč na cestu a dvouměsíční pobyt. Přihlášky je možné podávat do 15. března, stáže budou probíhat od května do září 2023. Podrobnosti jsou na stránkách nfneuron.cz.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...