Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

100 let České geologické společnosti

 |  6. 2. 2023
 |  Vesmír 102, 70, 2023/2

Před sto lety, 14. ledna 1923, se na setkání pětaosmdesáti geologů zrodila Československá společnost pro mineralogii a geologii. Fungovala až do rozdělení Československa, kdy se rozdělila na dvě samostatné společnosti. Česká geologická společnost sdružující jak profesionální geology nejrůznějších specializací, tak amatérské sběratele nerostů a zkamenělin, je tedy její přímou pokračovatelkou. Dnes má kolem čtyř set členů, sama je členkou řady mezinárodních organizací a vydává impaktovaný časopis Journal of Geosciences.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Geologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné