Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Grant EMBO jde na Jihočeskou Univerzitu

 |  6. 2. 2023
 |  Vesmír 102, 70, 2023/2

„Vedoucí vědeckých institucí se shodují, že instalační granty EMBO mají obrovský význam pro pozitivní změnu akademického prostředí v české vědě. Mnozí z dřívějších držitelů grantů dnes tvoří špičku českého výzkumu ve vědách o životě,“ psal nedávno v článku o Evropské organizaci pro molekulární biologii (EMBO) Vítězslav Bryja (Vesmír 101, 534, 2022/9).

Instalační granty EMBO jsou určeny pro mladé vědce, kteří zakládají vlastní výzkumnou skupinu. Jejich výhodou není pouze finanční podpora (placená z prostředků ministerstva školství), ale také přístup do laboratoří a k mentorům EMBO. V letech 2006–2021 jich čeští vědci získali devatenáct, začátkem letošního roku k nim přibyl dvacátý. Uspěla Michaela Fencková, která se na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích bude zabývat genetickými faktory ovlivňujícími habituaci u octomilky. Habituace je jednoduchá forma učení, důležitá pro to, abychom se nerozptylovali nepodstatnými podněty a dokázali se soustředit na důležitější věci. Mutace genů, které habituaci řídí, mohou vést k mentálnímu postižení nebo autismu. A asi tři čtvrtiny takových genů máme společných s octomilkou, má tedy smysl jejich funkci na tomto modelovém organismu zkoumat. „Je to úžasný pocit, že díky podpoře EMBO mohu své výzkumné myšlenky proměnit ve skutečnost,“ říká Michaela Fencková. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné