i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

28 mm

 |  6. 2. 2023
 |  Vesmír 102, 69, 2023/2

Z jantaru známe řadu zástupců pravěkých členovců, ale botanické nálezy jsou velmi vzácné a většinou bývají drobné – do 10 milimetrů. Jsou přitom důležité jak pro studium evoluce a paleogeografie rostlin, tak pro lepší poznání podoby pravěkých ekosystémů a klimatu. Jantar uchovává i jemné detaily, takže je často možné vzorky určit s rodovou či dokonce druhovou přesností.

Květ na obrázku se od ostatních částí rostlin nalezených v jantaru vymyká svou velikostí. S průměrem 28 milimetrů je asi třikrát větší než jiné dosud nalezené květy. V baltské pryskyřici byl objeven a zběžně popsán už roku 1872, ale potom mu dlouho nikdo nevěnoval pozornost. Až nyní se mu dostalo náležitého prozkoumání. Pochází z pozdního eocénu (38 až 34 milionů let). Kromě korunních lístků se dobře zachovaly i tyčinky, z nichž se autorkám nově publikovaného výzkumu podařilo izolovat pylová zrna. Jejich morfologie ukazuje na blízkou příbuznost se stálezeleným asijským keřem rodu Symplocos (samoduť), zatímco dosud byl řazen do čeledi čajovníkovitých (Theaceae). Autorky proto navrhují změnit původní jméno Stewartia kowalewskii na Symplocos kowalewskii.

Sadowski E.-M., Hofmann C.-C.: Sci. Rep., 2023, DOI: 10.1038/s41598-022-24549-z

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Paleontologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné