Pořádně šťavnaté tofu
| 30. 10. 2023Evropané v současnosti konzumují dvakrát více masa, než doporučují zdravotníci, což prokazatelně zvyšuje riziko nádorových a srdečně-cévních onemocnění i diabetu. Omezit živočišnou výrobu by ulevilo planetě, ale také by to prospělo lidskému zdraví. Ale vzdát se masa je problém – zejména u mužů, jichž je dnes mezi vegany pouhých 19 procent.
Alma E. Scholzová a Jan Lenhart se domnívají, že přechodu mužů k bezmasé stravě brání i genderové stereotypy. O ženách se obecně soudí, že vyhledávají zdravá jídla a konzumují malé porce, k mužům naopak patří pořádný kus masa či obří burgery. Rovněž zájem o životní podmínky zvířat ve velkochovech a snahy o zmírnění jejich utrpení stejně jako veganská či vegetariánská strava se přisuzují spíše ženám. Naopak konzumace masa bývá spojována s fyzickou silou či mocí, tedy „mužskými vlastnostmi“.
Podle autorů studie tyto stereotypy brání mužům navštěvovat veganské restaurace či konzumovat bezmasá jídla. A ptají se: Jak je možné přilákat muže k zdravější stravě, k omezení spotřeby masa, nebo alespoň k středomořskému jídelníčku? Mohou pomoci marketingové nástroje? Kupříkladu představit veganskou stravu „maskulinněji“, používat místo slovního spojení „chutný dýňový krém“ třeba „vydatný humus“ nebo „pořádně šťavnaté tofu“? Autoři soudí, že jen dlouhodobé užívání maskulinně zabarvených popisů veganských jídel může narušit genderové stereotypy ohledně stravovacích návyků a pomoci na cestě k zdravé (veganské) budoucnosti.
Alma E. Scholz, Lenhart J.: Front. Commun., 2023, DOI: 10.3389/fcomm.2023.1244471
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [534,79 kB]