i
Bourci spřádají pavoučí vlákno
| 2. 10. 2023 | Vesmír 102, 545, 2023/10
Dalo by se pavoučí vlákno s unikátními mechanickými vlastnostmi vyrábět ve velkém a levně? Od nástupu genetických modifikací se o to pokoušelo už několik týmů. Komerční úspěch nezaznamenala ani firma Nexia Biotechnologies s kozami produkujícími mléko s pavoučími proteiny, ani pozdější pokusy o využití bource morušového (Vesmír 90, 8, 2011/1). Čínský tým nyní věří, že je na dobré cestě. Housenky bource upravené pomocí CRISPR-Cas9 spřádají pavoučí vlákno šestkrát pevnější než kevlar. Vlákna by mohla sloužit pro výrobu chirurgických nití, neprůstřelných vest, odolného oblečení… Ale jako vždy: od demonstrace principu ke komerční využití vede dlouhá (a mnohdy slepá) cesta.
Mi J. et al.: Matter, 2023, DOI: 10.1016/j.matt.2023.08.013
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...