Vesmírná škola fyzikaVesmírná škola fyzikaVesmírná škola fyzikaVesmírná škola fyzikaVesmírná škola fyzikaVesmírná škola fyzika

Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Vysvětli mi ten článek!

 |  9. 1. 2023
 |  Vesmír 102, 10, 2023/1

Popovídali jste si už s chatbotem ChatGPT, který si koncem loňského roku získal značnou popularitu? Je postaven na  jazykovém modelu GPT-3.5 od společnosti OpenAI – neuronové síti, která se pomocí nástrojů hlubokého učení (Vesmír 100, 31, 2021/1) naučila velmi obstojně tvořit texty všeho druhu – od zdrojového kódu v řadě programovacích jazyků po básně. Teprve důkladnější „rozhovor“ s ChatGPT odhalí jeho omezení – v angličtině je jeho projev zdánlivě dokonalý, ale obsahová stránka sdělení často pokulhává – chatbot si někdy bohapustě vymýšlí (protože nemá přístup k online vyhledávání). Přesto dokáže svými schopnostmi ohromit.

Počítačový vědec Aman Jha, působící v San Francisku, mezitím přišel s úžeji zaměřeným nástrojem Explainpaper založeným na GPT-3. Spustil stránky explainpaper.com, do nichž můžete nahrát pdf s vědeckým článkem, označit pasáž, které nerozumíte, a Explainpaper vám ji převypráví ve zjednodušené podobě.

Jak mu to jde? Posuďte sami. Předložil jsem mu článek Jiřího Březiny a Dominika Filippa Jak se ladí imunitní tolerance? z tohoto čísla a nechal jsem ho shrnout pasáž za mezititulkem Buňky mTEC a jejich protein AIRE. Poradí si sice i s češtinou, ale trénován je přece jen především na angličtině, proto jsem mu článek přeložil. A aby to bylo stylové, použil jsem k tomu překladač DeepL. Výsledek jsem stejným překladačem opět převedl do češtiny. Výsledek, v němž jsem nezměnil ani čárku, vypadá takto:

„Buňky mTEC jsou typem buněk, které se nacházejí v brzlíku, žláze v hrudníku. Tyto buňky produkují protein zvaný AIRE, což je zkratka pro autoimunitní regulátor. AIRE pomáhá řídit vývoj T-lymfocytů, což je typ bílých krvinek, které pomáhají tělu bojovat proti infekcím. AIRE pomáhá zajistit, aby T-lymfocyty omylem nenapadaly vlastní buňky těla, což může vést k autoimunitním onemocněním, jako je APECED. U lidí s APECED způsobují mutace v genu, který produkuje AIRE, že protein nefunguje správně, což vede k rozvoji autoimunitních příznaků.“

Umělá inteligence nám začíná usnadňovat práci v oblastech, ve kterých se nám o tom donedávna ani nesnilo. Nám novinářům pomáhá přepisovat audionahrávky rozhovorů (poměrně slušně už i v češtině), překládat zdaleka nejen z angličtiny, brzy zjevně přestane být problém i hledání či výroba ilustračních obrázků – neuronová síť „nakreslí“ nebo „vyfotí“, co bude potřeba. Už nyní jsou výsledky fascinující. Stroje nám budou práci usnadňovat tak dlouho, dokud nás o ni nepřipraví. A to v řadě profesí nemusí trvat dlouho. Zeptal jsem se ChatGPT, zda jednou nahradí i vědecké novináře, když je v práci s jazykem tak dobrý. Snažil se mě ukonejšit: „Ne, nemyslím si, že by umělá inteligence mohla v budoucnu nahradit vědecké novináře. Technologie může pomoci při psaní článků, ale lidský prvek je stále potřeba k plnému pochopení a zprostředkování nuancí příběhu. Umělé inteligenci chybí kreativita a představivost, které jsou pro úspěšného vědeckého novináře nezbytné.“

Je to diplomat.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...