i

Aktuální číslo:

2023/2

Téma měsíce:

Propojený svět

Další tři granty ERC

 |  9. 1. 2023
 |  Vesmír 102, 10, 2023/1

V zářijovém čísle jsme psali, že vědci působící v České republice získali už 55  grantů Evropské výzkumné rady. Od té doby přibyly dva granty synergické (Vesmír 101, 730, 2022/12) a vzápětí i tři granty startovací – pro tři mladé vědkyně.

Matematička Erin Claire Carson, která má doktorát z Kalifornské univerzity v Berkeley, bude na MFF Uuniverzity Karlovy analyzovat numerické výpočty a hledat nové algoritmy pro výpočetní systémy. „Cílem mého projektu je změnit způsob, jakým lidé přistupují k vytváření a analyzování výpočetních algoritmů pro největší superpočítače na světě,“ vysvětluje.

Johana Wyss, sociální antropoložka s doktorátem z Oxfordu, bude v Etnologickém ústavu AV ČR zkoumat, proč se dnes ve střední a východní Evropě daří populistům. „Chci se zaměřit na pochopení perspektivy a legitimních a racionálních důvodů, které vedou běžné voliče k podpoře těchto politiků a jejich ideologií,“ říká. Zaměří se na kolektivní paměť a způsob uvažování obyvatel přeshraničních regionů (např. Slezska, Haliče nebo Burgenlandska).

Právnička Madalina Bianca Moraru, která pochází z Rumunska a doktorát získala v italské Florencii, se na Právnické fakultě Masarykovy univerzity bude zabývat rolí soudů v oblasti mezinárodního uprchlického práva. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

S rozumem v koncích?

S rozumem v koncích?

Přemysl Mácha, Michal Pavlásek  |  6. 2. 2023
Podle amerického sociobiologa Edwarda O. Wilsona „skutečný problém lidstva tkví v tom, že máme paleolitické emoce, středověké instituce a božské...
Nepůvodní rostliny a dědictví evropského kolonialismu

Nepůvodní rostliny a dědictví evropského kolonialismu

Petr Pyšek, Jan Pergl  |  6. 2. 2023
Kolonialismus je nejčastěji spojován s dobýváním nových území, drancováním přírodních zdrojů či zavlékáním nemocí. Patří k němu ale také masové...
Rébusy z pravěku

Rébusy z pravěku uzamčeno

Martin Oliva  |  6. 2. 2023
Byl čtvrtek 16. července 1987, když se pod radlicí těžkého buldozeru v čerstvé ornici objevil shluk kostí. Stalo se na místě, které je jen několik...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné