Propadne se půda po těžbě plynu?
| 5. 9. 2022V poslední době přemýšlím nad tím, jak asi miliardy metrů krychlových vytěženého zemního plynu poznamenávají naši planetu. Jaký vliv na životní prostředí tato činnost má? Představuji si, že když se plyn z podzemí odčerpá, vzniká nějaký „hluchý“ prostor, který se musí něčím zaplnit, aby se nám země nepropadala pod nohama.
Odpověď: Poklesy v místech těžby přírodních uhlovodíků se skutečně mohou projevit, ale pravděpodobně ne v takovém rozsahu, jak si možná tazatelka představuje.
Prázdný prostor vzniká v souvislosti s těžbou uhlí, při níž se vyrube uhelná sloj, která se časem zavalí horninami z nadloží – což se s určitým zpožděním projeví poklesem povrchu. Na rozdíl od uhlí ropa a zemní plyn vyplňují horninové póry a pukliny. Podmínkou úspěšné těžby je efektivní porozita, což je stav, v němž jsou jednotlivé póry navzájem propojeny, díky čemuž mohou uhlovodíky migrovat k místu těžby. Poté sice v místě původního uložení uhlovodíků vzniká prázdný prostor, má ale podobu pórů mezi vzájemně se dotýkajícími zrny, která zajišťují, že se vytěžený prostor nezhroutí a povrch vytěženého území výrazněji nepropadne. Případné poklesy povrchu nad takovými oblastmi navíc bývají obvykle malé.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [267,9 kB]