Denně tisíc litrů vody na poušti
| 2. 5. 2022Český přístroj, který z trochy vodní páry na poušti získává využitelnou vodu, si odváží jednu ze šesti hlavních cen ze Světové výstavy Expo v Dubaji, udělených za konkrétní vystavený produkt. Ocenění získalo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, sídlící ve středočeském Buštěhradě.
Zařízení pro pouště má oficiální označení S.A.W.E.R. (Solar – Air – Water – Earth – Resource, tedy slunce, vzduch, voda, země a zdroje). Verze představená v českém pavilonu v Dubaji dokáže ze suchého pouštního vzduchu získat přes tisíc litrů vody denně. Přístroj využívá desikant – materiál, který na svůj povrch adsorpcí váže vodní páru z nasátého venkovního vzduchu. Další nasátý vzduch se ohřeje na tak vysokou teplotu, aby se vodní pára z povrchu desikantu zase uvolnila a navázala na ohřátý vzduch, který pak přichází na chladič výrazně vlhčí, takže se z něj dá kondenzací získat více vody. Na pohon se používá elektřina ze solárních panelů.
Konstruktéři věří, že pomocí těchto jednotek bude možné rozvíjet život v pouštních oblastech. Současně vyvíjejí výkonnější verze a typy, které dokážou získávat vodu rovněž ze vzduchu na suché chladné poušti (v Jižní Americe nebo v Mongolsku). Vyjednávají o možnostech jejich výroby a pracují i na tom, aby přístroj mohl mít využití pro armádu a místo velikosti kontejneru by měl rozměry obyčejné lahve.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [832,28 kB]