i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Muzeum architektonické kresby v Berlíně

aneb Ušlechtilá skříňka s poklady na papíře
 |  4. 4. 2022
 |  Vesmír 101, 270, 2022/4

Pozornost architektonického světa se k architektonickým skicám a kresbám rukou začala obracet krátce poté, co si architekti i další uvědomili, že je následkem rozšíření počítačů přestali většinově užívat. Začaly vycházet knihy o specificky architektonické kresbě, pořádají se soutěže a výstavy. A architekt Sergej Tchoban založil nadaci, která v Berlíně provozuje muzeum, v němž se pořádají výstavy děl z jeho sbírky kreseb i děl zapůjčených doslova z celého světa. Je také autorem muzejní budovy (ateliér SPEECH Tchoban & Kuznetsov), která se veřejnosti otevřela roku 2013.

Pro milovníky architektury se některé z výstav mohly stát skutečně mimořádnou příležitostí vidět na vlastní oči díla velkých mistrů minulosti i současnosti. Jedna výstava přinesla například výběr toho nejlepšího z kolekce vídeňské Albertiny. K vidění byly originály barokního mistra Giana Lorenza Berniniho a Francesca Borrominiho, moderních velikánů Adolfa Loose, Egona Schieleho, Franka Lloyda Wrighta, Hanse Holleina či expresivní a výtvarně silná díla Zahy Hadid. Borrominiho skica k jeho slavnému římskému kostelu San Ivo alla Sapienza v areálu staré římské univerzity, která se vyznačuje mimořádně jemnými a živými tahy, visela na stěně v rámečku jen tak mezi dalšími kousky, jako by to byla výzdoba soukromého pokojíku milovníka architektury.

Nyní vidíte 32 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Architektura
RUBRIKA: Architektura

O autorovi

Jiří Tourek

Mgr. Jiří Tourek (*1978) vystudoval Fakultu humanitních studií UK v Praze, kde v současné době působí. Zabývá se filosofií a teorií architektury, zejména moderní a současnou architekturou a dále architekturou klasické tradice.
Tourek Jiří

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné