Bakterie ulehčují syslům spánek
| 4. 4. 2022Jak jistě potvrdí každý kulturista, růst svalové hmoty vyžaduje bohatý přísun proteinů a pravidelnou zátěž, bez níž svalů rychle ubývá. Co ale mají dělat drobní savci, kteří žijí v místech se sezonním podnebím a celé měsíce tráví zimním spánkem, často zcela bez příjmu potravy?
Hibernující zvířátka byla již hodnou dobu v podezření, že atrofii svalstva předcházejí recyklací dusíku, který byl už jednou zabudován do odpadní molekuly močoviny. To se teď podařilo potvrdit u syslů páskovaných pomocí molekul močoviny značených stabilními izotopy dusíku i uhlíku. Značený dusík se opravdu znovu objevil v aminokyselinách a proteinech, a to zejména v pozdní fázi zimy, kdy sysli už nějakou dobu spí a dusík by jim měl pomalu docházet.
„Slušní“ savci nemají pro recyklaci močoviny potřebnou enzymatickou výbavu. Jak se tedy k močovinovému dusíku dostávají sysli? Zjevně jim v tom pomáhají střevní bakterie. Vybití střevní mikrobioty širokospektrými antibiotiky opětovnému využití odpadního dusíku zabrání. Mohla by tedy vhodná střevní mikrobiota pomoci k efektivnějšímu využívání dusíku i u jiných savčích druhů, třeba u člověka? Mohla by probiotická pilulka v budoucnu předcházet svalové atrofii např. u podvyživených dětí z chudých částí světa?
Snad. Zmíněný výzkum byl ostatně podpořen Kanadskou vesmírnou agenturou, která zjevně doufá, že by mohla budoucí astronauty chránit před úbytkem svalů v beztížném prostředí právě upravená mikrobiota. Možná se tedy astronautům jednou povede po absolvování meziplanetárního letu stejně dobře jako syslům na jaře.
Regan M. D. et al.: Science, 2022, DOI: 10.1126/science.abh2950
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [481,37 kB]