Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola
i

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Bakterie ulehčují syslům spánek

 |  4. 4. 2022
 |  Vesmír 101, 212, 2022/4

Jak jistě potvrdí každý kulturista, růst svalové hmoty vyžaduje bohatý přísun proteinů a pravidelnou zátěž, bez níž svalů rychle ubývá. Co ale mají dělat drobní savci, kteří žijí v místech se sezonním podnebím a celé měsíce tráví zimním spánkem, často zcela bez příjmu potravy?

Hibernující zvířátka byla již hodnou dobu v podezření, že atrofii svalstva předcházejí recyklací dusíku, který byl už jednou zabudován do odpadní molekuly močoviny. To se teď podařilo potvrdit u syslů páskovaných pomocí molekul močoviny značených stabilními izotopy dusíku i uhlíku. Značený dusík se opravdu znovu objevil v aminokyselinách a proteinech, a to zejména v pozdní fázi zimy, kdy sysli už nějakou dobu spí a dusík by jim měl pomalu docházet.

„Slušní“ savci nemají pro recyklaci močoviny potřebnou enzymatickou výbavu. Jak se tedy k močovinovému dusíku dostávají sysli? Zjevně jim v tom pomáhají střevní bakterie. Vybití střevní mikrobioty širokospektrými antibiotiky opětovnému využití odpadního dusíku zabrání. Mohla by tedy vhodná střevní mikrobiota pomoci k efektivnějšímu využívání dusíku i u jiných savčích druhů, třeba u člověka? Mohla by probiotická pilulka v budoucnu předcházet svalové atrofii např. u podvyživených dětí z chudých částí světa?

Snad. Zmíněný výzkum byl ostatně podpořen Kanadskou vesmírnou agenturou, která zjevně doufá, že by mohla budoucí astronauty chránit před úbytkem svalů v beztížném prostředí právě upravená mikrobiota. Možná se tedy astronautům jednou povede po absolvování meziplanetárního letu stejně dobře jako syslům na jaře.

Regan M. D. et al.: Science, 2022, DOI: 10.1126/science.abh2950

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph.D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Postdoktorskou stáž strávil na Stockholmské univerzitě a v současnosti se ve Fyziologickém ústavu AV ČR zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...