Olympiáda, odpadní vody a koronavirus
| 28. 2. 2022Olympijské hry v Tokiu se konaly s ročním zpožděním, v červenci až září loňského roku. Bez diváků, avšak stále ve znamení koronaviru. Sportovci i jejich doprovod byli denně testováni. Jak užitečné bylo toto sledování, zjišťovali odborníci z univerzity v Hokkaidu. Přítomnost viru zkoumali pomocí analýzy odpadních vod (odborně epidemiologický přístup k analýze komunálních odpadních vod, wastewater based epidemiology – WBE). Výsledky napovídají, že omezování pobytu a testování přítomných příliš nepomohly identifikovat všechny nakažené a nakažlivé.
Vzorky odpadních vod z olympijské a paralympijské vesnice (690 vzorků mezi 14. červencem a 8. zářím 2021) pocházely ze sedmi zdrojů. SARS-CoV-2 byl v 233 z nich, a to i na místech, kde antigenní testy v té době žádné aktivní případy neodhalily. Jak rozpor vysvětlit? Autoři uvádějí dva faktory: WBE detekuje virus i ve vzorcích, které obsahují moč bezpříznakových nakažených a lidí po prodělání karantény, a rovněž u sportovců, kteří kvůli nízké virové náloži prošli antigenními testy jako negativní.
„Metoda WBE je při sledování a kontrole šíření covidu-19 efektivnější a přesnější nástroj než antigenní testy,“ říká Masaaki Kitajima, jeden z autorů studie, a jak dodává, „může být využita při sledování přítomnosti a při prevalenci různých variant koronaviru i u bezpříznakových pacientů.“
Masaaki Kitajima et al.: Journal of Travel Medicine, 2022, DOI: 10.1093/jtm/taac004
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [501,95 kB]