Aktuální číslo:

2022/7

Téma měsíce:

Rovnováha

O významu lega a slov

 |  28. 2. 2022
 |  Vesmír 101, 198, 2022/3

Stojím na té straně lingvistické fronty, která souzní spíš s nadvládou sémantiky než s nadvládou formalismu, a to nejen toho typu, který známe z generativní gramatiky Noama Chomského. Význam v jazyce ovšem nekončí u významu, jak se ho pokoušejí zachytit definice výkladových slovníků. Význam sdělení není přesný součet izolovaných významů slov. Význam sdělení dokonce z velké části leží mimo slova jako taková.

Je to podobné jako u lega. Jednotlivá slova jsou jako dílky s různým předpokladem zapojitelnosti do celku. Samotné kostičky lega sice mají nějaký počet výstupků, nějakou barvu, případně obrázek, zvláštnost, ale jejich funkce je teprve potenciální. Pokud z kostiček lega chceme s určitým záměrem něco budovat, zásadní jsou jejich kombinace a okolí, tedy kontext. Abychom chápali, že hrouda pospojovaných dílků má být divočák nebo Batman, je potřeba nejen znalost kontextu, kdo, kdy, proč stavěl, ale i povědomí o vnějším světě. Třeba o fyziognomii divokého prasete nebo samotné existenci superhrdinů.

Idea, že by všichni uživatelé češtiny chápali pod konkrétními slovy zcela shodné obsahy, je blízká tomu, že by všichni používali kostičky lega shodným způsobem. Pokud chceme postavit plameňáka, nebude nás zajímat každý růžový dílek zvlášť, nepotřebujeme jeho izolovanou definici, potřebujeme ho vhodně zapojit. Pokud nezacvakne do celku, nedocílíme plameňáka. Je samozřejmé, že na krk budeme vybírat spíš z menších, spíš z růžových kostiček. Kdybychom do růžového krku vložili jednu zelenou kostičku, bude působit rušivě, ale přesto nezpůsobí, že bychom už plameňáka nerozeznali. Pokud jich tam vložíme nadmíru, a ještě je pospojujeme halabala, plameňáka už možná neidentifikujeme. Tak to funguje i se slovy a sděleními, která jejich pospojováním tvoříme.

Různé kanály popularizující češtinu (nikoli lingvistiku!) se často ptají: co znamená toto slovo? Co znamená flákanec, arci nebo sofistikovaný? Nabízejí pak zdánlivě správné odpovědi. Koncentrovat se na významy izolovaných slov má opodstatnění v právním jazyce, méně už v běžné komunikaci. Nehledáme kostičku lega pro ni samu, ale pro její uplatnění. Pro naplnění svého záměru. Proto se ptejme: jak toto slovo funguje v celku? Pátrat po významu slov izolovaně má smysl tak při luštění křížovky. Pátrat po opuštěné kostičce lega má smysl, když na ni v noci šlápneme. Ale to pak bývá náš záměr úplně jiný než něco vystavět. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Hana Dufková

Mgr. Hana Prokšová, Ph.D., (*1986) vystudovala český jazyk a literaturu a estetiku na FF UK. Pracuje v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, devět let pracovala v oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR, jako externí revizorka spolupracuje s Cermatem. Zabývá se didaktikou jazyka a popularizací vědy, zajímá ji jazyková změna a český znakový jazyk. Aktuálně je na rodičovské dovolené a paběrky sil věnuje tvorbě výukových materiálů, učebnice a popularizačnímu twitterovému účtu @lingvojazyce. Přestala věřit v to, že se jazyk dá a má dát usměrnit. Jednou by ráda vařila pivo a pečovala o seniory.

Doporučujeme

Sirovodík chrání spermie mužů

Sirovodík chrání spermie mužů audio

Jaroslav Petr  |  18. 7. 2022
Samci savců včetně mužů si ve varlatech vyrábějí toxický plyn. S jeho pomocí chrání spermie před poškozením v nepříznivých podmínkách.
„Méně jíst a více cvičit!“

„Méně jíst a více cvičit!“ uzamčeno

Adam Obr  |  12. 7. 2022
Tuto radu dostal prakticky každý, kdo se někdy ve svém životě rozhodl zhubnout. Snížit „aspoň o dvě kila“ hmotnost svých tukových zásob...
Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022

Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022 uzamčeno

Vladimír Wagner  |  11. 7. 2022
Ruská invaze dopadá i na vědeckou spolupráci, mnohé z mezinárodních projektů byly po invazi zrušeny nebo jsou významně ohroženy. Zmínit lze třeba...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné