i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Buněčná smrt u bakterií

 |  31. 1. 2022
 |  Vesmír 101, 77, 2022/2

Pyroptóza je specifický druh regulované nekrotické buněčné smrti (viz s. 97). Je to jeden ze způsobů, jimiž se organismus brání infekci. Gasderminy, proteiny aktivované specializovanými proteázami (kaspázami), vytvoří póry v cytoplazmatické membráně a buňka umírá. Nová studie ukázala, že tento sebedestrukční mechanismus je evolučně velmi starý. I bakterie mají proteiny, které jsou s gasderminy funkčně homologické. Také po aktivaci kaspázami vytvářejí póry v buněčné membráně (na obrázku je tomogram zachycující póry vytvořené na modelovém syntetickém lipozomu). U bakterií se tak děje po napadení bakteriofágem. 

Johnson A. G. et al.: Science, 2022, DOI: 10.1126/science.abj8432

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Bakteriologie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné