Pavoučí „putování za švestkovou vůní“
| 5. 12. 2022Pavouci jsou predátoři, a přestože existují výjimky, každý pavouk se snaží ulovit nějakou živou kořist. Schopnost cítit vůni alkoholu by pro ně neměla mít velký význam. Přesto skákavky Myrmarachne gisti etanol dokážou rozpoznat a dokonce zdroj této vůně vyhledávají. Čínští zoologové testovali, zda má alkohol vliv na jejich schopnost lovit kořist.
Alkohol je zdroj energie vyhledávaný řadou živočichů včetně hmyzu. Nejen v přírodě se kolem hnijícího ovoce rojí hejna octomilek. Pro skákavky, které aktivně hledají kořist, může být vůně etanolu příslibem bohatých lovišť. V experimentech se ukázalo, že octomilky preferují vůni 30% etanolu, samice skákavek 20–30% a zjevně drsnější samci skákavek vůni 30–35% etanolu. V dalším pokusu proto vědci nechali octomilky a skákavky pět minut v klícce s 30% lihem, aby si zvykly na prostředí, a pak umožnili pavoukům lovit kořist. Samci si vedli docela dobře, samice byly ve skoku na kořist významně méně úspěšné. Autoři výsledky shrnují: etanol sice může negativně ovlivnit úspěšnost lovu, ale tento hendikep kompenzují častější lovecké příležitosti. V přirozenějším experimentu, kde by pavouci mohli lovit výrazně opilejší kořist hned po příchodu ke zdroji vůně (čili ještě střízliví), by jejich úspěšnost možná tak ovlivněna nebyla.
Dát si „panáka na kuráž“ při silné arachnofobii zjevně není dobrý nápad. Za zmínku v této souvislosti také stojí, že delirium tremens, silná alkoholická psychóza, se často projevuje mj. halucinací pavouků lezoucích po těle alkoholika. Nakolik je však tato halucinace založena na předchozí zkušenosti, už psychiatrická literatura neuvádí.
Yu G. et al.: Insects, 2022, DOI: 10.3390/insects13111009
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [450,01 kB]