i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Marek Vácha, Klára Mandausová: Dobro a zlo 21. století. O krizi, víře, síle, pomoci a laskavosti

 |  5. 12. 2022
 |  Vesmír 101, 785, 2022/12

Co jeden člověk může udělat pro to, aby byl svět dobrý, řeší autoři i v této knize a Marek Vácha (člen redakční rady Vesmíru) odpovídá: „Věřím, že každé slovo, které člověk vysloví, a každý čin, který vykoná, jsou vláknem té velké vesmírné tapiserie a že na ně nebude zapomenuto. Kéž by se naše životy staly uměleckým dílem!“ V knize se vyjadřuje k hrůzám zprvu tak nevinného 21. století – pandemii a válce na Ukrajině –, věnuje se strachům v nás i altruismu, víře, vlivu duševního rozpoložení na zdraví i vlivu dezinformací na společnost i dalším tématům. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Filozofie

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné