Střevní mikrobiom pomáhá strdimilům s toxiny
| 31. 10. 2022Strdimil palestinský (Cinnyris osea) je velký zhruba jako budníček, živí se květním nektarem a je rozšířen v západní Sýrii, v Jordánsku, Libanonu, Izraeli a částečně i v Egyptě. Samci mají tmavé peří, které se na světle kovově leskne. Samice a mladí ptáci jsou jednolitě šedohnědí. Strdimilové se často živí mimo jiné i nektarem nepůvodního jihoamerického keřovitého tabáku sivého (Nicotiana glauca), který obsahuje značné množství toxických pyridinových alkaloidů anabasinu a nikotinu. Ukrývá snad střevní mikroflóra strdimilů bakteriální druhy, které jim umožňují vyrovnat se s těmito velmi toxickými sekundárními metabolity?
Odchycení ptáci byli nejprve rozděleni do čtyř podskupin. Jedinci ve dvou z nich dostali širokospektrá antibiotika kvůli potlačení střevní mikrobioty. Jako potrava jim byl nabídnut cukerný roztok s obsahem anabasinu nebo nikotinu stejně jako strdimilům z dalších dvou kontrolních skupin, kteří léčbu antibiotiky nepodstoupili. Analýza trusu na zmíněné pyridinové alkaloidy ukázala, že narušení střevního mikrobiomu výrazně snížilo schopnost odbourávat anabasin i mnohem známější nikotin. Následovala série experimentů s bakteriálními druhy Lactococcus lactis, Enterobacter hormaechei, Chryseobacterium gleum, Kocuria palustris a Methylorubrum populi kultivovanými in vitro, které byly izolované z trusu strdimilů a které dokážou degradovat zmíněné alkaloidy.
Souhrnné výsledky ukazují, že komunita bakterií ve střevě strdimilů degraduje toxické alkaloidy obsažené v nektaru, jímž se tito krásní ptáci živí. Produkty mikrobiálního rozkladu sekundárních metabolitů zároveň mohou vylepšovat bilanci příjmu dusíku, protože nektar je velmi chudý na obsah bílkovin a dusíku obecně.
Gunasekaran M. et al.: Frontiers in Microbiology, 2021, DOI: 10.3389/fmicb.2021.639808
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [677,36 kB]