i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Tvrdší než diamant

 |  3. 10. 2022
 |  Vesmír 101, 601, 2022/10

Lonsdaleit je vzácná forma uhlíku, jeho hexagonální krystaly jsou zřejmě tvrdší než diamant. Nachází se v ureilitech – meteoritech původem nejspíš z pláště trpasličí planety, která kdysi obíhala ve vnitřní Sluneční soustavě. Nový výzkum ukazuje, že lonsdaleit mohl vzniknout při srážce této planety s asteroidem před 4,5 miliardy let. Grafit reagoval se superkritickými C–H–O–S kapalinami (s teplotou a tlakem nad kritickým bodem fázového diagramu) za vzniku lonsdaleitu, který byl při chladnutí a poklesu tlaku částečně nahrazen diamantem a opět grafitem. Pochopení tohoto procesu by mohlo umožnit průmyslovou výrobu lonsdaleitu. Na obr. složení ureilitu: lonsdaleit (krystaly < 1 μm) žlutě, diamant růžově, grafit černě, železo červeně, křemík zeleně, hořčík modře. 

Tomkins A. G. et al.: PNAS, 2022, DOI: 10.1073/pnas.2208814119

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Geologie, Astronomie a kosmologie, Chemie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné